Zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli, pre vážne komplikácie bol od decembra v nemocnici

0
Zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli, pre vážne komplikácie bol od decembra v nemocnici

11.1.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 11. januára 12:45

V utorok nadránom zomrel predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli. Smutnú správu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil jeho hovorca Roberto Cuillo, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál BBC.

Šesťdesiatpäťročný politik naposledy vydýchol v nemocnici v talianskom meste Aviano. Sassoli bol v nemocnici od konca decembra pre vážne komplikácie v dôsledku dysfunkcie imunitného systému.

Sassoli už v septembri dostal vážny zápal pľúc, s ktorým skončil v nemocnici v Štrasburgu. K politickým povinnostiam sa vrátil v novembri.

O znovuzvolenie sa už nechcel uchádzať

Rodák z Florencie sa stal členom EP v roku 2009 po tridsaťročnej kariére v žurnalistike. Bol členom Progresívnej aliancie socialistov a demokratov, druhej najväčšej skupiny v europarlamente. Predsedom 705-členného EP sa stal v júli 2019.

Európsky parlament si tento mesiac volí nového predsedu. Sassoli sa neplánoval uchádzať o znovuzvolenie.

„Veľký Európan“ im chýba už teraz

„Už teraz nám chýba jeho ľudská vrúcnosť, jeho štedrosť, jeho priateľstvo a jeho úsmev,“ reagoval na úmrtie Sassoliho, ktorého opísal ako úprimného a vášnivého Európana, predseda Európskej rady Charles Michel.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že je „hlboko zarmútená úmrtím veľkého Európana a Taliana“. „David Sassoli bol vášnivý novinár, výnimočný predseda Európskeho parlamentu a predovšetkým drahý priateľ,“ zaspomínala.

Jeho kolegovia prežívajú veľký smútok

Sassoliho kolega z talianskej Demokratickej strany, jej líder Enrico Letta, pochválil jeho vášeň a víziu pre Európu a zaviazal sa, že v nich bude pokračovať. Bol mimoriadne veľkorysý, vášnivý Európan, muž s víziou a zásadami, teoretickými aj praktickými, uviedol Letta na Twitteri.

Bývalý taliansky premiér Paolo Gentiloni úmrtie Sassoliho označil za „strašnú stratu“ a uviedol, že si bude navždy „pamätať jeho vodcovstvo, jeho vášeň, jeho veľkorysé priateľstvo“.

„Mám zlomené srdce. Európa stratila vodcu, ja som stratila priateľa, demokracia stratila šampióna,“ vyjadrila sa europoslankyňa Roberta Metsola, od ktorej sa očakáva, že na budúci týždeň prevezme Sassoliho funkciu.

Kondoloval aj slovenský štátny tajomník

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS) tiež kondoloval zosnulému predsedovi Európskeho parlamentu vo svojom na sociálnej sieti. „Veľká strata pre Taliansko i celú Európu,“ uviedol.

„Ani v ťažkých časoch, ktorými si Európa posledné roky prechádza, nepoľavil v obrane demokratických hodnôt, na ktorých stojí naše európske spoločenstvo. Či už ako vyštudovaný politológ, odvážny novinár alebo dlhoročný politik a europoslanec, vždy sa zasadzoval za ochranu práv a slobôd všetkých občanov. Moje myšlienky sú s jeho rodinou a blízkymi,“ doplnil štátny tajomník.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel predseda Európskeho parlamentu David Sassoli, pre vážne komplikácie bol od decembra v nemocnici © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu