Krajský súd v Bratislave zrušil rozsudok expolicajtovi Tiefenbachovi, ktorý agresívne zasiahol voči vodičke

6.4.2021 (Webnoviny.sk) – Rozsudok o podmienečnom treste pre bývalého policajta Ľuboša Tiefenbacha, ktorý v decembri 2019 vyniesol Okresný súd Bratislava V, je neplatný. Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, Krajský súd v Bratislave rozsudok nad obvineným v celom rozsahu zrušil a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu prejednal a rozhodol.

Najvyšší súd musí posúdiť návrh obžalovaného

Prvostupňový súd Ľuboša Tiefenbacha v kauze zákroku proti vodičke pri cestnej kontrole z roku 2014 odsúdil k úhrnnému trestu odňatia slobody v trvaní tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu päť rokov, taktiež povinnosť verejne sa ospravedlniť poškodeným a zároveň trest zákazu činnosti spočívajúci vo výkone zamestnania, povolania, funkcie spojenej s rozhodovacou právomocou po dobu desiatich rokov.

Senát odvolacieho súdu podľa Adamčiaka rozhodol o zrušení prvostupňového verdiktu z procesného dôvodu. „Závažnou chybou procesného postupu, v dôsledku ktorej je vydaný prvostupňový rozsudok nezákonný je to, že okresný súd ho vyhlásil bez toho, aby bolo príslušným súdom rozhodnuté, či nie sú splnené podmienky pre odňatie veci a jej prikázanie inému súdu,” uviedol. Zároveň doplnil, že k vydaniu nového rozhodnutia môže súd pristúpiť až potom, čo Najvyšší súd SR posúdi návrh obžalovaného a vybaví jeho podanie.

Video nakrútila dcéra vodičky

Bývalý príslušník policajnej Pohotovostnej motorizovanej jednotky Ľuboš Tiefenbach čelí obžalobe pre zneužitie právomoci verejného činiteľa a obmedzovanie osobnej slobody. Podľa prokuratúry sa dopustil trestných činov počas zásahu proti vodičke Marte Bartlovej pri cestnej kontrole v októbri 2014. Na internete sa následne objavilo video, na ktorom policajt počas cestnej kontroly použil voči vodičke donucovacie prostriedky. Tie vyšetrovateľ a prokuratúra vyhodnotili ako neprimerané.

Bývalý policajt svoj zákrok zdôvodňoval tak, že žena pri sebe nemala potrebné doklady od auta a voči hliadke sa správala agresívne, za čo ju predviedli na policajné oddelenie. Video nakrútila dcéra vodičky Mária, ktorá bola na mieste incidentu. Rovnako aj ju predviedli na policajnú stanicu, keďže pri sebe nemala občiansky preukaz. Obe ženy však tvrdia, že zákrok nevyprovokovali a agresívne sa k nim správal obžalovaný. Ten v priebehu procesu viackrát žiadal odňatie prípadu Okresnému súdu Bratislava V a namietal zaujatosť samosudkyne.

Viac k témam: kauza, policajt, súdy, zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajský súd v Bratislave zrušil rozsudok expolicajtovi Tiefenbachovi, ktorý agresívne zasiahol voči vodičke © SITA Všetky práva vyhradené.