Kresťanskí demokrati budú hodnotiť eurovoľby a rokovať o parlamentných voľbách v roku 2020

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Celoslovenská Rada Kresťansko demokratického hnutia v sobotu zasadá v Liptovskom Jáne.

Brexitový mandát

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca hnutia Stano Župa, rada bude mať na programe vyhodnotenie volieb do Európskeho parlamentu a prípravu na nadchádzajúce voľby do Národnej rady SR.

Hnutie v májových voľbách do EP získalo 9,69 percenta hlasov, čo znamenalo získanie dvoch europoslaneckých kresiel pre Ivana Štefanca a Miriam Lexmann. Tá však podľa volebného zákona musí počkať na vystúpenie Veľkej Británie z únie, až potom sa môže ujať mandátu.

Sťažnosť na ústavný súd

KDH to považuje za nespravodlivé, keďže získali viacej hlasov ako strana SaS. Práve jeden zo volených poslancov tejto strany mal podľa hnutia získať pozdržaný mandát. Obrátili sa preto so sťažnosťou na Ústavný súd SR.

Pokiaľ ide o účasť v slovenskom parlamente, hnutie z neho po voľbách v roku 2016 vypadlo. Volebný výsledok hnutia bol totiž na úrovni 4,94 percenta. Prieskumy v posledných mesiacoch však hnutiu v nadchádzajúcich voľbách predpovedajú zisk na úrovni šesť až osem percent hlasov.

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Kresťanskí demokrati budú hodnotiť eurovoľby a rokovať o parlamentných voľbách v roku 2020 © SITA Všetky práva vyhradené.