Ktoré exotické dreviny našli uplatnenie aj u nás?

0
Ktoré exotické dreviny našli uplatnenie aj u nás?

Elegancia, trvácnosť, odolnosť voči vlhkosti či jemná tropická vôňa. To sú len niektoré z vlastností, ktoré robia z exotického dreva široko využiteľný materiál. Ten sa čoraz viac objavuje aj v našich interiéroch a na záhradách, a to hneď v niekoľkých podobách.

S exotickým drevom sa najčastejšie stretávame v podobe nábytku. Svoje plusy ale ukazuje aj pri výrobe obkladov a podlahových krytín. Najkvalitnejšie dreviny sa dokonca využívajú ako stavebný materiál prítomný pri realizáciách drevených konštrukcií. Chýbať nesmú ani štýlové bytové doplnky v znamení „eko“, ktoré do domácnosti vnesú pravý exotický nádych.Foto: www.pixabay.com

Bambus

Cenová dostupnosť a široké možnosti využitia majú za následok, že bambusové drevo patrí medzi najvyužívanejšie zo všetkých. V Európe sa pôvodne vyskytovalo v podobe záhradného nábytku, ktorý mohol byť vonku na záhrade po celý rok bez toho, aby sa poškodil. Vzhľadom na jeho odolnosť voči vlhkosti a mechanickým poškodeniam sa ale veľmi rýchlo dostalo aj do interiérov. Keďže sa jedná o drevo s vyššou tvrdosťou, ideálne poslúži aj na výrobu podláh.

Aké má benefity riad z bambusu?

Ratan

Podobnými vlastnosťami ako bambus, snáď len s výnimkou vyššej tvrdosti, sa môže pýšiť aj ratan. Ten je ako stvorený na výrobu záhradného nábytku, ktorý je schopný vydržať v daždi aj v horúčavách. Navyše, disponuje aj nízkou hmotnosťou, vďaka čomu sa ľahko prenáša. Poteší aj originálnym exotickým dizajnom, najčastejšie navrhovaným na spôsob prútených stoličiek.

Wenge

Nábytok z africkej dreviny wenge je typický svojou farebnou stálosťou. Čokoládové sfarbenie si zachová aj po rokoch, stačí ho umiestniť ďalej od okna, aby sa vyhol priamemu slnečnému svetlu. V takom prípade je možné využiť aj parkety, ktorých jedinečná textúra sa vždy postará o nádherné návrhárske dielo. Za bytové zariadenie z tohto dreva si však treba trochu priplatiť. Wenge patrí medzi vzácnejšie stromy, ktorých spracovanie vyžaduje náročnejšiu prácu.  

Merbau

Ak hľadáme exotické drevo s čo najširšou paletou farebných odtieňov, dostaneme sa k stromu merbau z juhovýchodnej Ázie. Podlahy, nábytok alebo iné interiérové vybavenie z jeho dreva možno vyrábať v niekoľkých prevedeniach od svetlohnedých až po tmavohnedé. Tým sa ale pozitíva tohto materiálu nekončia. Známy je aj vysokou tvrdosťou, ktorou môže konkurovať aj extra tvrdému teaku.

Teak

Nielen tvrdosť sa podpísala pod to, že vzácne brazílske drevo sa okrem výroby podlahových krytín, obkladov či nábytku využíva aj pri realizácii drevených konštrukcií. Za celosvetovou popularitou tohto materiálu je aj jeho luxusný vzhľad. Ten ešte viac prispieva k tomu, že teak je cenovo inde ako väčšina exotických drevín. Obzvlášť v posledných rokoch, kedy zdražuje aj kvôli úbytku prírodných plôch, kde rastie.

Jatoba

Drevo s červenohnedým sfarbením má toho s vyššie uvedeným teakom mnoho spoločného. Okrem vysokej tvrdosti a skvelej odolnosti ich spája aj latinskoamerický pôvod. V prípade jatoby je však pôvodných krajín výskytu o niečo viac. Do európskych bytov, v ktorých tvorí súčasť podlahových krytín a nábytkových zostáv, sa dostáva z Peru, Bolívie, Brazílie alebo Panamy.

Iroko

Červenohnedé sfarbenie je typické aj pre doplnky zhotovené z dreva iroko. To sa v bytovom dizajne využíva hlavne ako dekoratívne drevo. Za zmienku však stoja aj jeho vlastnosti ako pevnosť, tvrdosť či odolnosť. Vďaka nim sa uplatnilo aj ako stavebný materiál využívaný pri externých častiach stavby, kde je oceňované kvôli svojej schopnosti odolávať plesniam alebo drevokaznému hmyzu.

Aké záhradné stavby majú Slováci najradšej?

Hevea

Duby rastú aj v exotických končinách. V tomto prípade sa ale nejedná o klasické duby, aké poznáme z našich zemepisných šírok. Hevea je k dubu iba prirovnávaná. Dôvodom je najmä svetlejší vzhľad dreva s veľmi podobnou textúrou, vďaka čomu si u nás vyslúžila prívlastok malajský dub. K dubu je prirovnávaná aj kvôli svojmu uplatneniu. Okrem nábytku ju vidieť napríklad aj v podobe elegantných schodísk.

Exotických drevín, ktoré si v našich domácnostiach získavajú stabilné miesto, stále pribúda. Je iba otázkou času, kedy sa na našom trhu začnú vo väčšom objavovať aj doplnky z drevín ako bangkirai, lapacho, garapa alebo cumaru, ktoré sa dajú tiež využiť v rôznych podobách, a to v interiéroch aj na záhradách. 

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie