Kuciak a jeho snúbenica majú v Bratislave pamätník, na odhalenie prišli ich rodičia aj premiér (foto+video)

0
Kuciak a jeho snúbenica majú v Bratislave pamätník, na odhalenie prišli ich rodičia aj premiér (foto+video)

21.2.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 21. februára 2022, 14:45

Na Námestí SNP v Bratislave v pondelok odhalili pamätník venovaný pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pamätník vznikol v spolupráci s rodinou zavraždenej dvojice a s rehoľou Milosrdných bratov, na ktorých budove bude umiestnený. O jeho umeleckú podobu sa postarala Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej Univerzity v Bratislave.

Nezávislú žurnalistiku treba chrániť

Odhalenia pamätníka sa okrem rodičov zavraždených zúčastnil aj premiér Eduard Heger (OĽaNO).

 „Tento pamätník nám bude pripomínať, aká dôležitá je slobodná a nezávislá žurnalistika. Musíme ju chrániť, pretože práve médiá sú dôležitým spojencom pri odhaľovaní korupcie a zneužívaní moci. Ak stratíme odvážnych a poctivých novinárov, tak stratíme aj spravodlivosť i demokraciu,“ konštatoval predseda vlády SR Eduard Heger.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Odhalenia pamätníka venovaného Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej (fotografie)

Najvyššia cena za hľadanie pravdy

Poslanec Národnej rady SR a predseda mediálneho výboru NR SR Kristián Čekovský (OĽaNO) povedal, že Kuciak a Kušnírová zaplatili za hľadanie pravdy najvyššiu cenu.

„Obzvlášť dôležité je to pripomínať si práve teraz, keď čelíme náporu dezinformácií a propagandy. Ich pamiatka je preto aj pripomienkou toho, aby sme na pravdu vo verejnej diskusii nerezignovali,“ povedal poslanec.

Čekovský zároveň vyzýva politikov, aby sa nevyhrážali médiám či jednotlivým novinárom.

„Pri Jánovi a Martine sme videli, kam až vyhrážky novinárom môžu dospieť. Toto nemôže upraviť žiadny zákon, preto verím, že pamätník sa stane mementom toho, že na novinárov sa neútočí verbálne a už vôbec nie fyzicky. Politici by si mali uvedomiť, že hecovanie vášní a nenávisti voči akejkoľvek skupine môže skončiť tragicky. Vyzývam preto politikov, aby sa správali zodpovedne a prestali útočiť na médiá a novinárov,“ uzavrel predseda mediálneho výboru parlamentu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera.

Viac k témam: Pamätník, Vražda Jána Kuciaka, Vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Kuciak a jeho snúbenica majú v Bratislave pamätník, na odhalenie prišli ich rodičia aj premiér (foto+video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu