Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Zaujímavosti

Ľad v Grónsku sa topí sedemkrát rýchlejšie než v minulosti, tvrdí tím polárnych vedcov

Zdieľať

Grónsko stráca svoj ľad až sedemkrát rýchlejšie, než tomu bolo v 90. rokoch. Tvrdí to medzinárodný tím polárnych vedcov, ktorý porovnal všetky satelitné merania za obdobie 26 rokov.

Podľa vedcov sa príspevok Grónska k nárastu hladiny oceánov v súčasnosti vyvíja smerom, ktorý považujú pre budúcnosť za pesimistický.

Znamená totiž, že len z ľadu zo samotného Grónska by mohla hladina oceánov do konca storočia stúpnuť o ďalších sedem centimetrov. To predstavuje hrozbu záplav pre milióny ľudí žijúcich v nízko položených pobrežných regiónoch.

Prečítajte si článok o tom, ako rýchlo sa topí ľadovec Vatnajokull

Podľa odhadov žije v súčasnosti veľmi blízko pobrežia zhruba miliarda ľudí. “Nárast hladiny o každý jeden centimeter ohrozí záplavami šesť miliónov ľudí. Takže, keď počujete o centimetrovom náraste, má to svoje dopady,” uviedol profesor Andy Shepherd z univerzity v Leedse pre spravodajskú stanicu BBC.

Zdroj: Webnoviny.sk – Ľad v Grónsku sa topí sedemkrát rýchlejšie než v minulosti, tvrdí tím polárnych vedcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár