Ľadovec Vatnajökull sa rýchlo topí, vedci v krátkom čase zaznamenali ohromný rozdiel

Tím vedcov zo Škótska a Islandu zverejnil fotografie, ktoré poukazujú na topenie ľadovca Vatnajökull. Zamerali sa na jeho južnú časť, ktorá pokrýva plochu 7700 kilometrov štvorcových.

Porovnali pritom letecké fotografie z 80. rokov minulého storočia so súčasnými zábermi, o ktoré sa postarali drony. „Môžeme vidieť ohromný rozdiel, ktorý vznikol vo veľmi krátkom čase,“ povedal Kieran Baxter zo škótskej University of Dundee.

Do projektu sa zapojili aj islandská štátna univerzita Háskóli Íslands a Islandský meteorologický úrad. S pomocou tisícok fotografií a softvéru vytvorili 3D model pozorovaného terénu. Tím dúfa, že fotografie použijú na informovanie verejnosti o rýchlosti topenia ľadovcov na Islande.

Tamojšie úrady uviedli, že od roku 2000 zaznamenali úbytok ľadovcov o celkovo 750 kilometrov štvorcových, pričom ročne sa v priemere roztopí 40 kilometrov štvorcových ľadu.

Prečítajte si aj článok o záchrane dažďového pralesa

Zdroj: Webnoviny.sk – Ľadovec Vatnajökull sa rýchlo topí, vedci v krátkom čase zaznamenali ohromný rozdiel © SITA Všetky práva vyhradené.