Legendárny Pelé oslavoval narodeniny, nevedel sa dočkať torty

Kráľ futbalu Pelé oslávil sobotňajšie 81. narodeniny v kruhu najbližších rovnako ako pred rokom okrúhlu osemdesiatku. Od rodinných príslušníkov dostal sladkú tortu v tvare futbalovej lopty, na ktorej si hneď aj pochutnal.

Chuť na sladké avizovala legenda už pred samotnou oslavou, keď na sociálnych sieťach v angličtine aj portugalčine prezentoval Pelé otázku svojim fanúšikom, či mu takýto darček pripravili. „Moje narodeniny sa blížia. Už ste mi upiekli tortu?“ pýtal sa. Upozornil na to web news.yahoo.com.

Pelé má v ostatnom období rôzne zdravotné problémy. V úvode septembra podstúpil chirurgický zákrok, ktorým mu z pravej steny hrubého čreva odstránili nádor. Po operácii strávil niekoľko dní na Jednotke intenzívnej starostlivosti aj iných oddeleniach Nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paule.

Slovo rakovina nepadlo

Pelého však po prepustení do domáceho liečenia ešte čakala chemoterapia, no slovku rakovina sa brazílski lekári vyhli. Rovnako ho v úvode októbra nespomenul ani slávny pacient vo svojom odkaze fanúšikom.

Legenda FC Santos aj celého brazílskeho futbalu a tiež autor viac než tisícky gólov Pelé má viacero problémov so zdravím už približne desať rokov. Po operácii náhrady bedrového kĺbu v roku 2012 musel istý čas na verejnosti používať invalidný vozík a chodítka, neskôr absolvoval aj operačné zákroky na obličkách a prostate.

Pelé je majster sveta z rokov 1958, 1962 a 1970 a so 77 gólmi je historicky najlepší strelec reprezentácie Brazílie. Na klubovej úrovni Pelé pozbieral s tímom FC Santos 10 ligových titulov v štáte Sao Paulo, šesťkrát sa stal celkovým majstrom Brazílie a so svojím materským klubom pridal aj dva triumfy v Juhoamerickom pohári osloboditeľov – Copa Libertadores (1962, 1963). V Európe však nikdy nepôsobil.

Kariéru ukončil v americkom tíme New York Cosmos (1975 – 1977) a postaral sa o založenie tradície futbalu pod názvom „soccer“ v USA.

Najlepší hráč minulého storočia

Po skončení kariéry sa Edson Arantes do Nascimento (tak znie Pelého celé meno – pozn.) stal v rokoch 1995 – 1998 brazílskym ministrom športu. V roku 2000 si spoločne s Argentínčanom Diegom Maradonom prevzali cenu pre najlepšieho hráča 20. storočia.

Zatiaľ čo Pelého svojimi hlasmi podporili členovia FIFA, už zosnulý Maradona dominoval v „online“ hlasovaní fanúšikov. Neskôr sa Pelé angažoval v charite a pracoval aj ako ambasádor dobrej vôle v Organizácii spojených národov.

Chvíľu aj podnikal v športovom biznise. V dňoch 17.-18. septembra 1994 sa uskutočnila historická návšteva Pelého pod Tatrami. Bola to celosvetová reklama, keď spolu s reprezentáciou legiend brazílskeho futbalu zavítal na Slovensko

Viac k témam: Futbalista, Narodeniny, Oslava
Zdroj: Webnoviny.sk – Legendárny Pelé oslavoval narodeniny, nevedel sa dočkať torty © SITA Všetky práva vyhradené.