Už dlhšie sa pošuškávalo o tom, že Facebook bude mať vlastnú kryptomenu. Tento rok to oficiálne potvrdili a stoja za ňou viacerí silní hráči. Nazvali ju Libra a oficiálne bola predstavená 18. júna 2019.
Čo je to kryptomena?
Najskôr si povieme čo je to kryptomena. Kryptomena je digitálna mena alebo virtuálna či internetová mena. Neexistujú žiadne fyzické bankovky či mince. Kryptomeny sú decentralizované (kontrola nad ponukou peňazí pochádza z viacerých rôznych zdrojov), sú šifrované (prakticky ich nemožno sfalšovať), transakcie sú anonymné, ale sú verejne dostupné. Všetko sa zaznamenáva v Blockchain – virtuálnej účtovnej knihe. Najznámejšou kryptomenou je Bitcoin.
Prečo chce mať Facebook kryptomenu?
Treba zdôrazniť, že hoci všade sa hovorí o mene Facebooku, nie je to úplne pravda. Facebook je len spoluzakladateľ Asociácie Libra. Asociácia bude slúžiť ako menový orgán pre kryptomenu a cieľom Libry je poskytnúť možnosť využívania tejto meny pre 1,7 miliardy dospelých ľudí bez bankových účtov. Fajn, ale čo z toho bude mať Facebook? V máji 2019 Mark Zuckerberg povedal, že posielanie peňazí online by malo byť také jednoduché ako posielanie fotografií. Libra je navrhnutá tak, aby ľuďom uľahčila a zlacnila prevod peňazí online, čo by mohlo prilákať nových používateľov do sociálnej siete.
Kto bude mať kontrolu na novou kryptomenou?
Členovia Asociácie Libra. Asociácia má sídlo vo Švajčiarsku, je to nezisková organizácia a bude slúžiť ako de facto menová autorita pre kryptomenu. Okrem Facebooku, ďalšími zakladajúcimi členmi sú MasterCard, Visa, PayPal, Uber, eBay, Vodafone a Mercy Corps. Asociácia dúfa, že sa rozšíri na 100 členov, z ktorých väčšina získa až 10 miliónov dolárov, aby sa projekt rozbehol. Každý člen má v asociácii rovnaký hlas. Facebook teda nebude mať viac právomocí o rozhodnutiach asociácie ako ktorýkoľvek iný člen.
Prečítajte si aj článok o novinkách na Facebooku
Porovnanie Libry a ostatných kryptomien
Začnime najskôr tým, čo má Libra spoločné s ostatnými kryptomenami:
- Bude výlučne v digitálne forme,
- všetky transakcie budú zaznamenávané v Blockchain.
V čom je Libra iná je to, že bude krytá aktívami, ktoré budú udržiavať jej hodnotu. Asociácia zatiaľ neprezradila o aké konkrétne aktíva sa bude jednať, ale naznačila že budú zahŕňať „bankové vklady a štátne cenné papiere v menách od stabilných a renomovaných centrálnych bánk“.
A čo na to bankový sektor?
Samozrejme vyjadrujú obavy spojené s reguláciou, či ochranou osobných údajov. Asociácia Libra navrhuje niečo mimoriadne silné: neštátnu menu zabezpečenú aktívami, čo je obrovskou výzvou pre centrálne banky.
Uvedenie Libry je plánované na prvú polovicu roku 2020, tak uvidíme, čo to spôsobí na finančnom trhu.