Líder bosnianskych Srbov by najradšej zrušil Bosnu a Hercegovinu ako krajinu

20.2.2020 (Webnoviny.sk) – Líder Republiky srbskej, jednej z dvoch hlavných častí Bosny a Hercegoviny, chce Bosnu a Hercegovinu ako krajinu zrušiť. Milorad Dodik o tom hovoril už viackrát v minulosti, a k výzvam na rozpustenie krajiny sa vrátil aj vo štvrtok. Po rokovaní bosnianskosrbského vedenia na predmestí Sarajeva Dodik vyhlásil, že kríza v Bosne “sa skončí až vtedy, keď skončí Bosna”.

Hlavným zdrojom aktuálneho napätia v krajine, ktorá sa skladá z Republiky srbskej, moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny a malého spoločne spravovaného územia Distrikt Brčko, je nedávne rozhodnutie Ústavného súdu o vlastníctve pôdy.

Bosniansky Ústavný súd začiatkom februára rozhodol, že pôda na území Republiky srbskej, ktorá nemá známeho vlastníka, patrí do správy centrálnej vlády Bosny a Hercegoviny, a nie vedeniu Republiky srbskej.

“Zbohom Bosna, vitaj odchod,” reagoval na to impulzívne Dodik, zatiaľ čo poslanci bosnianskosrbského parlamentu dali bosnianskemu Ústavnému súdu 60-dňové ultimátum na to, aby svoje rozhodnutie odvolal.

Zdroj: Webnoviny.sk – Líder bosnianskych Srbov by najradšej zrušil Bosnu a Hercegovinu ako krajinu © SITA Všetky práva vyhradené.