Domov Správy Slovensko Lipšic mal pohovor s dozorovým prokurátorom pre prepustenie obvineného exfunkcionára polície

Lipšic mal pohovor s dozorovým prokurátorom pre prepustenie obvineného exfunkcionára polície

22.4.2021 (Webnoviny.sk) – Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vykonal pohovor s dozorujúcim prokurátorom vo veci postupu pri rozhodovaní o žiadosti obvineného Jozefa R. o prepustenie z väzby.

Ako ďalej informovala hovorkyňa úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, Najvyšší súd SR v stredu 14. apríla rozhodol o sťažnosti obvineného Jozefa R. a prepustil ho z väzby. Konštatoval totiž prieťah na strane dozorového prokurátora pri predkladaní žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na Špecializovaný trestný súd. Ten predtým rozhodol o ponechaní bývalého policajného funkcionára Jozefa R. vo väzbe.

Prokurátor mal podľa Lipšica pri dozore predložiť žiadosť obvineného skôr a nie takmer po dvoch mesiacoch. Tento nedostatok je podľa jeho názoru v rozpore so základnou povinnosťou prokurátora vykonávať svoje služobné povinnosti bez prieťahov.

„S prihliadnutím na zdravotný stav prokurátora v súvislosti s ochorením COVID-19, ako aj jeho pracovné zaťaženie v relevantnom čase, jeho viac ako 15-ročné pôsobenie na Úrade špeciálnej prokuratúry, počas ktorého úspešne dozoroval a zastupoval profilové kauzy organizovaného zločinu na Slovensku a skutočnosť, že konaním prokurátora nebol spôsobený závažný následok, považujem vykonanie pohovoru s prokurátorom za dostatočné,” povedal Lipšic. Doplnil, že rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v predmetnej veci nie je v súlade s rozhodovacou praxou súdov.

Bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia policajného zboru Jozefa R. zadržala v decembri 2020 Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci policajnej akcie Judáš. Pôvodne vzal Jozefa R. do väzby sudca ŠTS v decembri 2020. Obvinený požiadal o prepustenie z väzby, ŠTS však vo štvrtok 1. apríla rozhodol o zamietnutí jeho žiadosti. NS SR jeho následnej žiadosti vyhovel.

Viac k témam: akcia „Judáš“, špeciálny prokurátor, súdy, väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Lipšic mal pohovor s dozorovým prokurátorom pre prepustenie obvineného exfunkcionára polície © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version