Ľudia z pohraničných oblastí Ukrajiny opúšťajú svoje domovy, separatisti začali s mobilizáciou bojaschopných mužov

21.2.2022 (Webnoviny.sk) – Z oblastí na východe Ukrajiny, ktoré sú pod kontrolou proruských separatistov, už do Ruska evakuovali viac ako 60-tisíc ľudí. Uviedol to ruský minister pre mimoriadne situácie Alexander Čuprijan, ktorý je v Rostovskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou.

Tábory pre utečencov

Podľa jeho slov hranice do Ruska prekročilo približne 61-tisíc ľudí a dodal, že deväť vlakov s evakuovanými ľuďmi bolo vypravených do iných častí Ruska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Do Rostovskej oblasti Čuprijana vyslal ruský prezident Vladimir Putin, aby tam zriadil tábory pre utečencov. Informuje o tom portál bbc.com.

Evakuácia obyvateľov

Separatistickí lídri Doneckej a Luhanskej oblasti ohlásili evakuáciu státisícov ľudí do Ruska po vyhlásení, že muži vo veku, v ktorom sú bojaschopní, sú mobilizovaní.

Šéf takzvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin sa podľa ruských tlačových agentúr v piatok stretol s odchádzajúcimi civilistami. „Dúfam, že to nebude na dlho,“ povedal. „Bezpečnosť je však najdôležitejšia,“ dodal.

USA evakuáciu civilného obyvateľstva odsúdili a označili to za cynický pokus o odpútanie pozornosti od blížiacej sa ruskej invázie na Ukrajinu.

Viac k témam: Evakuácia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudia z pohraničných oblastí Ukrajiny opúšťajú svoje domovy, separatisti začali s mobilizáciou bojaschopných mužov © SITA Všetky práva vyhradené.