Lukašenko sa poďakoval Putinovi za podporu, na stretnutí mu sľúbil riadne splatenie požičaného

13.7.2021 (Webnoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin sa v utorok stretol s bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom, ktorý sa uprostred napätých vzťahov so Západom čoraz viac spolieha na podporu Moskvy.

Počas návštevy v Petrohrade Lukašenko poďakoval Putinovi za „naozaj skutočnú podporu Ruska“ a sľúbil, že jeho krajina požičané riadne splatí. Putin zasa počas rokovania vyzdvihol Bielorusko a označil ho ako „spoľahlivého a stabilného partnera“.

Lukašenko sankcie odsúdil

Bieloruská ekonomika, ktorú tvrdo zasiahla pandémia koronavírusu, dostala nedávno ďalší úder, keď Európska únia v reakcii na odklon lietadla na trase Atény – Vilnius a zadržanie novinára Ramana Prataseviča uvalila na Minsk viacero sankcií, ktoré ochromili kľúčové oblasti bieloruského hospodárstva.

Lukašenko tieto sankcie EÚ ostro odsúdil a v rámci odplaty oznámil, že Bielorusko zastaví spoluprácu s úniou týkajúcu sa riešenia nelegálnej migrácie. Práve z územia Bieloruska putuje do Litvy, členského štátu EÚ, mnoho migrantov z Blízkeho východu a Afriky, ktorí potom smerujú do ďalších krajín európskej dvadsaťsedmičky.

Represie voči zástupcom médií

Šesťdesiatšesťročný Lukašenko, ktorý v Bielorusku pevne vládne od roku 1994, sa ocitol pod tlakom po vlaňajších prezidentských voľbách. V nich podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil, no opozícia i zahraničie považujú výsledky hlasovania za zmanipulované.

V uliciach bieloruských miest následne vypukli demonštrácie proti Lukašenkovi, ktoré trvali niekoľko mesiacov. Súčasný režim v Bielorusku neváhal na potlačenie protestov použiť tvrdé zásahy, pričom výsledkom boli tisícky zatknutých, uväznených či dokonca mučených ľudí. V ostatných týždňoch sa vyskytli aj početné represie voči zástupcom médií, vrátane spomenutého Prataseviča.

Viac k témam: Bielorusko, medzinárodné vzťahy, Rusko, sankcie, sankcie proti Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Lukašenko sa poďakoval Putinovi za podporu, na stretnutí mu sľúbil riadne splatenie požičaného © SITA Všetky práva vyhradené.