Lynn McConell – od štúdia slovanských jazykov, cez spoluzakladateľku startupov, až po odborníčku na kryptomeny

0
Lynn McConell – od štúdia slovanských jazykov, cez spoluzakladateľku startupov, až po odborníčku na kryptomeny

Svet kryptomien je pre mnohé z nás možno ešte stále neznámy. Na prvý pohľad sa kryptomeny a NFT môže javiť ako vyslovene „svet mužov“, Lynn McConnell – riaditeľka sekcie Binance, najväčšiu kryptomenovú burzu na svete pre vyjednávanie podmienok regulácie v rámci kryptomien v EÚ – nám v rozhovore ukázala a dokázala, že to tak vôbec nie je.

Lynn zaujme nielen svojou bezprostrednosťou a skvelou náladou, ale dokáže inšpirovať aj svojou veľmi bohatou a rôznorodou kariérou. Po prvý raz zavítala aj do Bratislavy v rámci konferencie venujúcej sa kryptomenám. Nám sa podaril exkluzívny rozhovor s Lynn nielen o jej aktuálnej kariére a cieľoch, ale aj o jej začiatkoch a aktuálnemu postaveniu žien v „kryptobiznise.“

Po prvý raz v Bratislave – aký dojem na vás urobilo naše hlavné mesto?

Bratislava sa veľmi podobá na moje rodné mesto Charlotte v Severnej Karolíne. Vážne — výškové, moderné budovy s podobným usporiadaním v podobnej veľkosti mesta. Zdá sa, že je to prosperujúce.

Hneď ako prvá vec nás vo vašom životopise zaujalo, že ste študovala v Poľsku práve slovanské jazyky. Čo vás – Američanku – k tomu inšpirovalo?

Môj otec pracoval ako diplomat. V čase môjho detstva mal preto možnosť, a ja s ním, vycestovať do Sovietskeho zväzu. To znamená, že s ruštinou som sa po prvý raz dostala do styku už v 13-tich rokoch a považovala som tento jazyk za fascinujúci. Páčili sa mi zvuky slovanského jazyka. Pripadal mi taký dramatický. Oslovil ma až natoľko, že som sa ho musela naučiť. Ruštinu som začala študovať, keď som mala 16-násť rokov. Následne som pokračovala v poľskom jazyku a na rok som sa tak presťahovala do Poľska.

Po štúdiu slovanských jazykov ste nabrali nový smer a začali ste študovať biznis na prestížnej univerzite v Chicagu. Prečo zrazu práve obchodné zameranie?

To bol môj plán B. Keď som sa vrátila z Poľska, uvedomila som si, že budem študovať ešte dva roky. A mala som pocit, že to už nezvládnem. Mala som ponuku štipendia z University of Chicago. Tak som si povedala, dobre… Odišla som do Chicaga, kde som študovala a pracovala pre dosiahnutie MB. Zároveň som sa prihlásila ako stážista v banke. V tom čase to celé bolo dosť náročné obdobie, pretože program tvorilo len 10 percent žien. Dnes je to 50:50.

Okrem toho University of Chicago bola v tom čase univerzitou číslo dva v Spojených štátoch. Takže to bola veľmi náročná škola. Pre úspešné dokončenie som musela získať veľa praxe. Vybrala som si preto takúto náročnosť, pretože som vedela, že ak uspejem – budem ako „žena“ konkurencieschopná aj v očiach „mužov“. Bola to skutočne súčasť rozvoja mojej kariéry.

Musela to byť pre vás veľká výzva….

Mimoriadne. Ale keď sa pozriem spätne, bolo to skvelé rozhodnutie. Študovať na najlepšej škole s poprednými profesormi – aby som mohla byť vystavená veľmi náročným situáciám pri učení. Ale moje nápady a myslenie sa formovali a ovplyvnili mojimi podnikateľskými aktivitami o mnoho rokov neskôr.

Už počas štúdia ste mali prax v banke. Následne ste pokračovali v práci pre banku…

…a pokračovala som tam 12 rokov. Neskôr som sa stala výkonnou riaditeľkou oddelenia bankových dlhopisov Bank of America.

Wow, dosiahnuť túto úroveň pred rokom 2000 je určite niečo…

V podstate som sa stala expertom na dokumentáciu dlhopisov. Vediem tím profesionálov s niekoľkomiliónovým rozpočtom, ktorí robia všetku dokumentáciu pre všetky obchody s dlhopismi v Bank of America. V čase, keď som odišla, sme sa stali 5 najlepšími obchodníkmi s maklérmi v USA.

Prečítajte si: Aké sú ženy pri investovaní? Žiadne prekvapenie – majú nízke sebavedomie!

Zaujalo ma, že ste následne pracovali pre regulátorov v Spojenom kráľovstve a svoju pozornosť ste zamerali na finančnú reguláciu.

Áno. Potom, čo som sa stala britským regulátorom. Regulátor v Spojenom kráľovstve najíma medzinárodných zamestnancov. Pracovala som ako regulátor v sektore investičného bankovníctva počas finančnej krízy.

Po mnohých rokoch na strane bánk a regulátorov ste urobili veľkú kariérnu zmenu a presunuli ste sa do startupového sektora. Čo stálo za týmto rozhodnutím?

Úmrtie v rodine. Preto som odišla do Kalifornie, aby som sa postarala o brata. Počas tejto doby som sa zoznámila s veľmi presvedčivým a divokým – v dobrom slova zmysle – environmentalistom. Zakladal blockchainovú spoločnosť zaoberajúcu sa environmentálnymi dátami. Chcela pracovať na Úrade komisára pre informácie (ICO. Oni presadzujú práva na informácie vo verejnom záujme, pričom podporujú otvorenosť verejných orgánov a ochranu osobných údajov jednotlivcov.

Bolo to prvýkrát, čo ste prišli do kontaktu s blockchainom?

O blockchaine som vedela už predtým. Prvýkrát som sa s ním zoznámila na zoznámila na konferencii v Gibraltári, čo bola jedna z prvých krajín, ktoré vytvorili regulačný rámec pre krypto priemysel. Ale keď som sa presťahovala do Kalifornie, bola mi ponúknuté, aby som pomohla založiť túto blockchainovú spoločnosť. Vyhovovalo mi to, pretože som to vedela robiť vo svojom voľnom čase, keď som sa starala o brata. V podstate som sa tak stala finančnou riaditeľkou startupu s názvom Nobel Profit PBC. Neskôr som sa vďaka tomu prepracovala k práci v spoločnosti Binance.

Čo sa týka postaveniu žien v kryptopriemysle – možno by sa na prvý pohľad zdalo, že ide o „mužský svet“. Ako to vnímate?

Povedala by som, že mužským svetom je skôr investovanie do startupov a nových spoločností. Avšak posledné štatistiky ukazujú, najmä napríklad nedávna štúdia Gemini, že účasť žien rastie v odvetví kryptomien a investovania do kryptomien – takže aby som odpovedala na vašu otázku – podľa mňa nie. Povedala by som, že aj v našej spoločnosti Binance máme naozaj veľa žien na rôznych oddeleniach, a dokonca aj na vedúcich pozíciách. Sama som toho aj príkladom.

žiadne príspevky na zobrazenie