NAČÍTAVAM

Type to search

Ekológia Správy Svet

Kongo získa milióny eur na ochranu dažďového pralesa

Sita
Share

Konžská republika sa pridáva k medzinárodnému programu Central African Forest Initiative, ktorý poskytne krajine 60 miliónov eur na lepšiu ochranu jej dažďových pralesov a boj proti klimatickým zmenám. Ochrancovia prírody považujú Konžskú panvu po Amazónii za druhé pľúca sveta.

Program finančne podporuje Európska únia (EÚ), Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Nórsko, Južná Kórea a Veľká Británia.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil na augustovom summite G7 pomoc subsaharským africkým krajinám v ich v boji proti lesným požiarom, ktoré sú porovnateľné s tohtoročnými požiarmi v Amazonskom pralese.

Konžská panva

Konžská panva alebo Bazén Konga (po francúzsky: Bassin du Congo) je rozsiahla vnútrokontinentálna sedimentačná panva na území Konžskej republiky, Konžskej demokratickej republiky a Stredoafrickej republiky približne v strede Africkej platne.

Jej rozloha je okolo 3 400 000 km2. Oblasť panvy je zároveň povodím rieky Kongo a ide o najväčšiu súvislú oblasť tropických dažďových lesov na Zemi. Panva je zo západu, severu a východu ohraničená prekamibrickými masívmi.

Prečítajte si aj článok 12 spôsobov, ako šetriť vodu

Povodie rieky Kongo

Povodie rieky Kongo, wikipedia.org

Amazonský prales – Amazónia

Amazonský prales je rozsiahly (5 500 000 km2 veľký) tropický dažďový les v Južnej Amerike. Leží v štátoch Brazília (viac než 60%), Kolumbia, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívia, Guyana, Surinam, a Francúzska Guyana. Podobný pojem je Amazónia. Celý Amazonský prales predstavuje viac ako polovicu zostávajúcich tropických dažďových lesov na svete. Veľmi často sa o nich hovorí v súvislosti s ubúdaním zalesneného územia v tejto oblasti.

Amazónsky prales

Čo zapríčiňuje odlesňovanie?

Odlesňovanie spôsobuje predovšetkým rastúca životná úroveň a prudký nárast populácie v Brazílii a súvisiaci hlad po poľnohospodárskej pôde.

Odlesňovanie zapríčiňuje aj zmenu klímy, pretože stromy prevádzajú fotosyntézu a zaisťujú stály prísun kyslíka, pričom z atmosféry odoberajú oxid uhličitý, ktorý je významným skleníkovým plynom. Skleníkové plyny majú na svedomí tzv. skleníkový efekt a s ním spojené globálne otepľovanie.

Lesný porast taktiež zabraňuje erózii a zosuvom pôdy, rovnako ako tvorí prirodzenú zásobáreň vody. Nové vyrúbané územie tak ohrozuje silná erózia a plodiny vysadené na strácajúcej sa poľnohospodárskej pôde trpia nízkou hladinou spodnej vody. Miesto aby prales zadržoval zrážky, neprimerane veľké množstvo spadne na povrch, kde zaplaví veľké územia. Voda potom rýchle odtečie a do ďalšieho dažďa panuje v oblasti sucho.

Zdroj: Wikipédia, Webnoviny.sk – Macron sľúbil pomoc africkým krajinám, Kongo získa milióny eur na ochranu dažďového pralesa © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X