Majsterka sveta vo vodnom slalome Jana Dukátová odporúča pohyb všetkým

0
Majsterka sveta vo vodnom slalome Jana Dukátová odporúča pohyb všetkým
Pre zdravie ženy

Majsterka sveta a štvornásobná majsterka Európy vo vodnom slalome Jana Dukátová má za sebou prvú polovicu sezóny. Tá sa niesla v znamení jej návratu do profesionálneho športu a na najväčšie súťaže po materskej dovolenke.

„Absolvovala som európsky šampionát i tri kolá Svetového pohára. Bol to pre mňa dvojitý test na zorientovanie sa – kde sa výkonnostne nachádzam a ako to všetko s mimošportovými povinnosťami budem zvládať,“ hovorí.

Aktuálne je Dukátová v príprave na druhú časť sezóny, ktorá bude mimoriadne dôležitá. Bojovať sa totiž začína o letnú olympiádu v Tokiu 2020. „Čakajú ma ešte dve kolá Svetového pohára a potom majstrovstvá sveta. Na všetkých týchto pretekoch sa už zbierajú body do Tokia,“ prezrádza Jana Dukátová, ktorá je tiež ambasádorkou Európskeho týždňa športu na Slovensku. Sama je presvedčená o tom, že ľudia by mali byť aktívni a športovať.

https://www.instagram.com/p/BxuhcrUI6qJ/

Čo hovoríte na to, že sa Slovensko zapojí už po piatykrát do Európskeho týždňa športu?

„Je to pekná myšlienka, najmä, ak to má celoeurópsky charakter. Projekt sa zaužíval a funguje systematicky každý rok. Ba čo viac, športových podujatí na mape Slovenska počas tohto týždňa z roka na rok pribúda. Je to fantastické. Práve Európsky týždeň športu môže dať ľuďom príležitosť vyskúšať si niečo nové. Možno sa niekomu istý šport zapáči, nájde si k nemu cestu a vybuduje vzťah. A to neskôr aj mimo tohto podujatia.“

Vnímate dôležitosť tohto projektu najmä v čase, keď sú ľudia obklopení rôznymi výdobytkami modernej techniky?

„Taká je doba, nedá sa tomu vyhnúť. Ja sama mám doma ročné dieťa a vidím, že ak niečo spozoruje na obrazovke, je ako keby hypnotizované. A práve tu sa to niekde spúšťa. Keď deti začínajú chodiť do škôlky či školy, obrazovka smartfónov a tabletov je pre nich čoraz väčším magnetom. Na druhej strane, vidím u detí i prirodzenú vec, a tou je pohyb. Treba už tým najmenším dávať príležitosti k tomu, aby si mohli vybrať práve šport. Aj vďaka tomu sa môže situácia aspoň trochu zlepšiť.“

Takže svoju ratolesť vediete k športu už odmalička?

„Snažíme sa malej dávať príležitosť na to, aby mohla mať dostatočnú voľnosť, aby nebola uzavretá iba v kočíku. Jednoducho, aby sa mohla pohybovo rozvíjať. Vidím radosť v jej očiach, keď prekoná nejakú prekážku, ktorú prelezie. Ešte je maličká, teraz začala iba chodiť. No je evidentné, že pohyb má v sebe, tak ako každé dieťa, zakódovaný. U ľudí sa ale táto aktivita postupne zo života vytráca, potom prichádzajú civilizačné choroby… Tie pramenia práve z nedostatku pohybu.“

https://www.instagram.com/p/BpC3RB_AQff/

V čom vidíte problém, že ľudia sa dnes až tak nehýbu?

„Deti sú väčšinou menšou kópiou svojich rodičov. Ak tí chodia športovať, hoci len počas víkendov, dieťa to má ako príklad a samo to na seba prirodzene preberá. Poznám také prípady, keď má dieťa rekreačne športujúcich rodičov a ich ratolesti k tomu tiež inklinujú. Dokonca sa tešia, ak idú na nejakú súťaž. Samozrejme, sú aj rodičia, ktorí nemajú príležitosť alebo čas športovať. Povinností je toľko, že sa nedostanú k nejakej aktivite. Potom ani dieťa nevie, že šport mu chýba.“

Už máte svoj lístok na podujatie PRE ZDRAVIE ŽENY?

Nie je to aj o výhovorkách „nemám čas na šport“?

„Je to individuálne. Viem si predstaviť, že niektorí ľudia sú extrémne vyťažení a je pre nich väčší oddych ľahnúť si, čítať a relaxovať takýmto spôsobom. Sama si však uvedomujem, že šport je výborný relax, a to aj mentálny. Poznám ľudí, ktorí majú psychicky veľmi náročné zamestnanie a potom pri športe v priebehu polhodiny až hodiny, hoci len dva či trikrát do týždňa, dokážu absolútne vypnúť a hlavu zregenerovať.“

Vy si asi svoj život bez športu predstaviť neviete…

„Zatiaľ nie. Šport som mala od detstva ako koníček, neskôr sa stal pre mňa zamestnaním. Pritom som to tak nikdy neplánovala. Keď jedného dňa skončím, pri športe určite ostanem. Venovať sa budem môcť aj iných druhom športu, na ktoré teraz pri profesionálnom dráhe nie je priestor.“

Napríklad?

„Po sezóne idem veľmi rada na windsurfing, cez zimu zase na snowboard. Obľubujem mnohé vodné športy, no nie všetky sú pre mňa tak bezpečné, aby som sa im aktuálne mohla venovať. Športujem rada, ale musím si dávať pozor, aby som sa nezranila.“

Máte počas leta čas aj na dovolenku?

„Po prvej časti sezóny som mala týždňový oddych od vody, viac-menej som regenerovala. Robila som nápravné a kompenzačné cvičenia. Potom som začala prípravu, pretože leto veľmi rýchlo ubehne. Čas na dovolenku mám väčšinou až v októbri – novembri.“

Športu sa venujete každý deň?

„Väčšinou mám jeden deň voľný, občas to v týždni vyjde na jeden a pol dňa. No zvyšok je venovaný tréningu.“

Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v Európe. Koordinátorom projektu na Slovensku je tak ako po minulé roky Národné športové centrum. Zaregistrovať je možné rôzne športové podujatia, ktoré budú organizované na školách, pracoviskách, vonku, v športových kluboch a fitnes centrách. Aj v tomto roku bude jeho súčasťou špecifické večerné podujatie plné športu pre verejnosť, tzv. #BeActive Night, ktorý bude 28. septembra v Parku Andreja Hlinku v Bratislave.

 

https://www.facebook.com/akcnezeny.sk/photos/gm.2339678746306864/1248158292011535/?type=3&theater

žiadne príspevky na zobrazenie