Maloobchodníci žiadajú urýchlené uvoľnenie peňazí určených na pomoc podnikateľom a skrátenie lehôt ich vyplácania

0
Maloobchodníci žiadajú urýchlené uvoľnenie peňazí určených na pomoc podnikateľom a skrátenie lehôt ich vyplácania

24.1.2022 (Webnoviny.sk) – Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) žiada okamžité uvoľnenie alokovaných zdrojov slúžiacich na podporu pre podnikateľov.

Zároveň požaduje skrátenie lehôt na ich vyplácanie tak, aby peniaze mohli podnikatelia čo najskôr využívať na určený účel. ISKM o tom informuje v tlačovej správe.

Štát omeškania netoleruje

Podľa predsedu ISKM Daniela Krakovského meškajúce dotácie zo strany štátu spôsobujú obrovský tlak na financie dotknutých podnikateľov.

„Aktuálne mnohí maloobchodníci alebo podnikatelia v gastre nemajú vyplatené podpory na zamestnancov, na nájomné, meškajú platby zo schémy pre gastro,“ poznamenal Krakovský.

Upozornil, že štát od podnikateľov vyžaduje úhradu ich daňových a odvodových povinností načas, pričom napríklad zo strany Finančnej správy SR aj pri krátkych omeškaniach prichádza k exekučnému vymáhaniu nedoplatku.

„Podobne pristupujú aj iné inštitúcie, ktoré navyše vyrubujú penále za omeškané platby alebo žiadajú vrátenie poskytnutej dotácie za rôzne administratívne chyby,“ doplnil Krakovský.

Do testov dali tisícky eur

Problémom je podľa neho aj povinnosť preplácania testov zamestnancom, pričom väčší zamestnávatelia už od decembra investovali tisícky eur do testov a ministerstvo ich začne preplácať až vo februári.

„Nerozumieme tomu, že na jednej strane štát vyžaduje plnenie našich povinností včas a pod hrozbou sankcií a na strane druhej si dáva načas s vyplácaním podpory, na ktorú majú podnikatelia nárok,“ uzatvoril Krakovský s tým, že ISKM zároveň žiada obnovenie diskusie k univerzálnemu odškodňovaciemu zákonu.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 100 nepotravinových maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, koronadotácie, pandemická podpora
Zdroj: Webnoviny.sk – Maloobchodníci žiadajú urýchlené uvoľnenie peňazí určených na pomoc podnikateľom a skrátenie lehôt ich vyplácania © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie