Martina Dudová: Ako chemička viem, že nie všetko, čo do seba dáme, je aj pre naše telo vhodné

0
Martina Dudová: Ako chemička viem, že nie všetko, čo do seba dáme, je aj pre naše telo vhodné

„Výroba nie je taká romantická, ako si ľudia predstavujú. Nechodím zbierať bylinky za rannej rosy,” hovorí Martina Dudová. V roku 2014 založila vlastnú značku prírodnej kozmetiky, ktorú dnes nájdeme pod názvom Kvitok.

Za posledné roky sa stala obľúbenou slovenskou značkou a poctivej prírodnej kozmetiky, o čom svedčí množstvo pozitívnych recenzií. Kozmetika je ručne vyrábaná a inšpirovaná prírodou, z ktorej čerpá tie najkvalitnejšie suroviny. Najdôležitejšie vlastnosti týchto unikátnych produktov s jedinečným prírodným zložením sú kvalita, jednoduchosť a efektívnosť. Za svoju prácu bola Martina Dudová ocenená ako úspešná živnostníčka v 2017 v súťaži Podnikateľka Slovenska 2017 a ako jedna z piatich víťazov súťaže mladých inovatívnych podnikateľ 2019 získala ocenenie časopisu Profit za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh.

V podcaste s moderátorkou Zuzanou Ďuricovou Martina prezradila:

  • ako sa jej podarilo vymyslieť za seba náhradu v podobe online sprievodcu,
  • prečo je dôležité, aby aj kozmetika bola čerstvá (nielen potraviny),
  • o surovinách, ktoré používa pri výrobe,
  • o dôležitosti starostlivosti o pleť,
  • čo všetko zahŕňa proces výroby až po konečné odoslanie balíčku spotrebiteľovi,
  • že už teraz pracujú na novinkách v roku 2026.

Martina, vyštudovala si Lekársku fakultu a potom si prešla na doktorandské štúdium v oblasti chémie. Zdá sa to ako perfektný potenciál nato, aby človek začal vyrábať vlastnú kozmetickú značku. Kde však bol reálne ten začiatok? Prejavil sa záujem o kozmetiky už počas štúdia alebo to prišlo až po ukončení doktorandských štúdií?

Začalo to popri doktorandskom štúdiu chémie. Hľadala som si svoje hobby, nikdy som nemala nič také, čo by ma bavilo. Dodnes ľutujem, že to nebol šport (úsmev). Vyrábala som dekoračné šperky a zdobila som servítkovou technikou. Dokonca som mala svoj miniobchodík na internetovom portáli predávajúcom ručne vyrábané veci sashe.sk. Neskôr sa k tomu pridal e-shop aj s mojim výrobkami, ako aj s materiálom na ďalšiu tvorbu. V tom čase som sa s manželom Matúšom začali viac zaujímať o zdravší životný štýl. Kontrolovali sme zloženie potravín. Ako chemička som vedela, že nie všetko, čo do seba dáme, je aj pre naše telo vhodné. Ruka v ruke s tým išla aj kozmetika.

Akú kozmetiku si používala v tom čase?

Predtým som používala klasické značky z drogérie a z katalógov. Priznám sa, že som ani nevedela, ako sa správne starať o pleť. Nikto mi to nevysvetlil, nebol dostatok informácií. Skúšala som, hľadala som niečo, čo nebude mať príliš veľa umelých prísad. V tom čase sa na portáli sashe rozbehla aj výroba domácej prírodnej kozmetiky. Ja som nič také nepoznala, vtedy na slovenskom trhu také produkty neboli. Chcela som to vyskúšať a s nadšením som si zopár produktov objednala. Keďže som nemala problémy s kožou, nezaoberala som sa dopredu zložením. Tešila som sa z peknej vône, ale domov mi prišli produkty, ktoré nemali ani dátum spotreby, ani označené zloženie, a vtedy som sa na seba vnútorne nahnevala, ako som si niečo také mohla ako študentka chémie objednať…

Rozhodla si sa skúsiť vyrobiť niečo vlastné… Čo bolo tvoj prvý kozmetický produkt?

Balzam na pery. Pamätám si, že som si objednala 100 g bambuckého masla, 50g včelieho vosku, 100 ml mandľového oleja a 10 ml esenciálneho oleja levanduľa. To bola moja úplne prvá objednávka. Chcela som urobiť čo najlepší balzam na pery, no to neurobíte len jeden balzam. Nakoniec bolo viac ako 20 balzamov, ktoré som porozdávala po rodine, keďže nebola šanca ich spotrebovať.

Ako rodina reagovala?

Spätná väzba bola veľmi pozitívna, čo ma podporilo v mojom sne vyrobiť ešte niečo iné, čo by bolo podľa mojich predstáv a čo by kožu nezaťažovalo. Chcela som to však urobiť tak, ako sa to má a podľa princípov a legislatívnych pravidiel. Začala som si viac zisťovať. Tým, že som chemička, tak prvý krok bol ako keby za mnou. To ma povzbudilo. Už som nemusela riešiť ďalšie vzdelanie nato, aby som mohla prevádzkovať výrobu. Keďže som spolupracovala s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Košiciach na svojej dizertačnej práci (majú pod palcom kozmetickú aj potravinársku výrobu), poradili mi ďalšie kroky, čo ma opäť povzbudilo. Zistila som, že potrebujem výrobný priestor a certifikácie produktov. Tak som sa do toho pustila. Povedala som si, kedy, ak nie teraz.

Mala si na začiatku aj nejakých pomocníkov alebo si išla do toho úplne sama?

Išla som do toho úplne sama. Bolo to také moje hobby. Nikdy som nepočítala s tým, že by to mohlo byť aj niečo viac ako len hobby. Chcela som robiť to, čo ma baví a zároveň ľuďom ukázať aj iný smer kozmetiky ako bola dostupná. Nejako som nedúfala, že by to mohlo byť niečo viac. Chcela som to len popri škole, kým ju dokončím, resp. popri materskej, príp. popri nejakej „naozajstnej“ práci. Určite som nepočítala s tým, že to bude moja „naozajstná“ práce, aj práca pre manžela, dokonca aj pre ďalších ľudí, ktorých máme v tíme.

Čo všetko zahŕňa proces výroby až po konečné odoslanie balíčku spotrebiteľovi?

Vždy to začína kvalitnou surovinou. Tak ako pri varení, keď má človek kvalitné suroviny, navarí dobré jedlo, ktoré chutí. Ak nemá kvalitné suroviny, musí si všelijako inak vypomáhať. Kvalitná surovina musí byť v prvom rade bezpečná surovina. Ku všetkým surovinám dokladáme bezpečnostný list, tzv. „rodný list“ danej suroviny. Kvalitné suroviny sú pre nás gro. Snažíme sa používať aj lokálne suroviny, ak je na Slovensku možnosť, tak radi využijeme napríklad konopný olej, slnečnicový olej, kozie mlieko alebo CBD extrakt. Väčšina funkčných surovín ako sú emulgátory, konzervačné systémy, to sa dováža zo zahraničia. Všetky suroviny sú ale s bezpečnostným listom, ktorý platí pre celú Európsku úniu. Musím povedať, že v Európskej únii sú nastavené veľmi prísne kritéria bezpečnosti kozmetických produktov, ktoré platia úplne rovnako pre veľkú celosvetovú značku ako aj pre najmenších výrobcov. Všetci máme rovnaké štartovacie podmienky a musíme dodržiavať to isté.

Nasleduje klasické testovanie. Kde sa realizuje?

Keďže testovanie musí robiť akreditovaná inštitúcia, ktorá následne vydáva hodnotenie bezpečnosti finálneho produktu, na spoluprácu sme si vybrali zahraničné akreditované laboratória, ktoré robia pre nás testovania a vystavenia potvrdenia. Čistý čas len testovania trvá deväť mesiacov, niekedy aj viac. Testuje sa stabilita produktu za rôznych podmienkach, kompatibilita s obalovým materiálom, dermatologické testy, oftamatologické testy. Je to časovo aj finančne náročné, nie je to úplne jednoduchá záležitosť. Časová náročnosť je naozaj značná, niekedy proces trvá aj rok, rok a pol. Už teraz pracujeme na novinkách v roku 2026…

Čo všetko sa skrýva za podnikateľským príbehom Martiny Dudovej sa dozviete v podcaste tu:

žiadne príspevky na zobrazenie