Martinčania si za vývoz odpadu priplatia, poslanci schválili doplnok k nariadeniu mesta

0
Martinčania si za vývoz odpadu priplatia, poslanci schválili doplnok k nariadeniu mesta

29.12.2020 (Webnoviny.sk) – Martinčania zaplatia v budúcom roku za vývoz a uskladnenie komunálneho odpadu o 5 eur viac. Poslanci mestského zastupiteľstva akceptovali návrh radnice a prijali doplnok k všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobný stavebný odpad.

Ročný poplatok za vývoz odpadu sa mení po štyroch rokoch, a to z doterajších 26,20 eura stúpne na 31,20 eura.

Zvýšenie chceli už vlani

Martinská radnica sa pokúšala zvýšiť poplatok už vlani, keďže na služby súvisiace s vývozom a skládkovaním odpadu doplácala navyše z rozpočtu 790-tisíc eur.

K schváleniu návrhu chýbal v poslaneckom zbore jediný hlas, medzičasom sa výdavky na vývoz a skládkovanie ešte viac zvýšili.

„V roku 2019 mesto doplácalo zo svojho rozpočtu 850-tisíc eur a v tomto roku odhadujeme túto čiastku na 950-tisíc eur. Navyše budúci rok stúpne zákonný poplatok za uloženie odpadu na skládku z 12 na 18 eur, čo prinesie ďalšie náklady vo výške približne 84-tisíc eur,“ skonštatovala vedúca oddelenia rozpočtu a účtovníctva Mestského úradu v Martine Marta Ostrodická.

Peniaze na novú povinnosť

Rovnako o 5 eur vzrastú odpadové poplatky pre majiteľov ubytovacích a reštauračných zariadení. Zmenu vo VZN pocítia aj Martinčania študujúci, pracujúci či dlhodobo bývajúci mimo mesto.

Doteraz im samospráva po predložení príslušných dokladov poplatok odpúšťala, po novom budú mať nárok len na 50-percentné zníženie.

Zvýšenie poplatkov podľa Ostrodickej prinesie do mestskej kasy približne 250-tisíc eur. „Všetky získané financie budú použité na plnenie novej zákonnej povinnosti, ktorou je zber a triedenie kuchynského odpadu,“ poznamenala Ostrodická.

Viac k témam: poplatok za komunálny odpad
Zdroj: Webnoviny.sk – Martinčania si za vývoz odpadu priplatia, poslanci schválili doplnok k nariadeniu mesta © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu