Matovič chce na dvoch školách spustiť pilotný projekt testovania na COVID-19 kloktaním

0
Matovič chce na dvoch školách spustiť pilotný projekt testovania na COVID-19 kloktaním

29.12.2020 (Webnoviny.sk) – Pilotný projekt odberu vzoriek kloktaním plánuje na budúci týždeň spustiť predseda vlády Igor Matovič na dvoch základných školách.

Ako napísal na sociálnej sieti, epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom nie je priaznivá, a preto je prezenčná výučba na školách podmienená negatívnym testom na COVID-19 dieťaťa, jeho rodičov a pedagógov.

Spoločný odber vzoriek

„Na Slovensku máme šikovných vedcov, s ktorými som posledné dva týždne strávil kopu hodín … a dohodli sme sa, že už v priebehu týždňa spustíme ďalší pilotný projekt – tzv. poolingový (spoločný) odber vzoriek kloktaním – zatiaľ na dvoch veľkých základných školách (samozrejme, že sa zúčastnia len tie deti, ktoré budú chcieť),“ napísal Matovič.

Deti si so slanou vodou krátko vykloktajú hrdlo, vypľujú do pohárika a po jednom následne vlejú do spoločného uzatváracieho pohárika za celú triedu.

Ten sa označí a poputuje do laboratória, kde zo spoločného triedneho pohárika odoberú vzorku a urobia klasický RT-PCR test. Ak bude pozitívny, znamená to, že minimálne jeden žiak je v triede pozitívny.

„Pre následný postup budeme mať viacero možností: A) celú triedu dať do karantény, urobiť všetkým deťom antigénové testy, C) urobiť všetkým deťom RT-PCR testy, prípadne kombináciu … presný postup zvolia v nasledujúcich dňoch odborníci,“ informoval predseda vlády.

Nová možnosť testovania

Ak pilotný projekt dopadne podľa očakávaní, získame podľa premiéra Matoviča novú možnosť, ako robiť testy v školách.

Ako však dodal, táto metóda je vhodná na nasadenie len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy.

„Pri vyššej miere nákazy v regióne by sa mohlo stať, že pozitívna bude každá druhá či skoro každá trieda. To by spôsobilo následné neúmerné zahltenie kapacít laboratórií, až by sme im kapacitu minuli,“ dodal.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič chce na dvoch školách spustiť pilotný projekt testovania na COVID-19 kloktaním © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu