Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši o viac ako 40 eur

21.6.2021 (Webnoviny.sk) – Maximálna suma dávky v nezamestnanosti sa od začiatku júla zvýši o viac ako 40 eur za mesiac. Pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci dosiahne maximum 1 154,80 eura, kým v súčasnosti je to 1 113 eur.

V 30-dňovom mesiaci bude maximálna dávka od júla predstavovať 1 117,50 eura, čo je zvýšenie z aktuálnych 1 077,10 eura. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Maximálny denný vymeriavací základ

Zvýšenie maximálnej výšky dávky v nezamestnanosti súvisí s nárastom maximálneho denného vymeriavacieho základu, ktorý vychádza zo všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2020.

Nový maximálny denný vymeriavací základ, a teda aj nová hranica maximálnej výšky dávky v nezamestnanosti za mesiac, sa bude týkať len tých dávok, na ktoré vznikne nárok od 1. júla tohto roka.

Rast priemernej mzdy na Slovensku

Najvyššia možná dávka v nezamestnanosti sa od júla zvyšuje vzhľadom na rast priemernej mzdy na Slovensku, ktorá vlani medziročne stúpla o 3,8 % na 1 133 eur. Maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa vychádza pri určovaní najvyššej možnej dávky, sa totiž počíta z dvojnásobku priemernej mzdy na Slovensku.

Maximálny denný vymeriavací základ bude od 1. júla tohto roka vo výške 74,50 eura a maximálna denná dávka v nezamestnanosti tvorí polovicu z tejto sumy, teda 37,25 eura. Na maximálnu výšku dávky v nezamestnanosti majú od júla tohto roka nárok tí prepustení zamestnanci, ktorých hrubá mzda dosahovala najmenej 2 266 eur.

Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z hrubého príjmu poistenca. Výška dávky sa určuje z vymeriavacích základov, ktoré žiadateľ dosiahol v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Viac k témam: dávka v nezamestnanosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Maximálna dávka v nezamestnanosti sa od júla zvýši o viac ako 40 eur © SITA Všetky práva vyhradené.