Mayovej „rozvodová“ dohoda je mŕtva, vyhlásil Johnson. S Huntom sľubujú odstránenie írskej poistky

2.7.2019 (Webnoviny.sk) – Dvaja uchádzači o post šéfa britskej Konzervatívnej strany jednotne tvrdia, že zrušia spornú írsku poistku, ktorá bola prekážkou pri schvaľovaní dohody o vystúpení z Európskej únie (EÚ).

Návrat tvrdej hranice so Severným Írskom

Jeremy Hunt a Boris Johnson sa uchádzajú o kreslo premiérky Theresy Mayovej, ktorá z funkcie odchádza po tom, čo parlament opakovane odmietol jej brexitovú dohodu vyrokovanú s EÚ.

Hlavným jablkom sváru je opatrenie, ktorého cieľom je zabrániť návratu tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom, členskou krajinou únie.

Briti by zostali naviazaní na Európsku úniu

Európski lídri tvrdia, že bez tejto podmienky žiadna dohoda nemôže byť. Britskí poslanci ju, naopak, odmietajú, pretože by tak Británia ostala naviazaná na EÚ.

Hunt v utorok povedal, že „nikdy nebudeme mať dohodu o odchode z EÚ s (írskou) poistkou„. Johnson sa rovnako vyjadril, že Mayovej rozvodová dohoda „je mŕtva„.

Viac k témam: Brexit, Konzervatívna strana, Severné Írsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Mayovej „rozvodová“ dohoda je mŕtva, vyhlásil Johnson. S Huntom sľubujú odstránenie írskej poistky © SITA Všetky práva vyhradené.