Medzinárodný trestný súd začal pojednávanie v spore medzi Ukrajinou a Ruskom, Kyjev predloží argumenty

7.3.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu začína v pondelok dvojdňové pojednávanie o žiadosti Ukrajiny, aby jeho sudcovia prikázali Rusku zastaviť inváziu. Právni zástupcovi Kyjeva majú svoje argumenty predložiť v pondelok dopoludnia, Rusko bude môcť reagovať v utorok.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajina požiadala súd, aby Rusku prikázal „okamžite zastaviť vojenské operácie“ začaté 24. februára, „ktorých deklarovaným účelom a cieľom je zabránenie a potrestanie údajnej genocídy“ v separatistických regiónoch Luhansk a Doneck na východe Ukrajiny.

Žiadosť o vydanie predbežného opatrenia Kyjev podáva na základe Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy. Signatárom zmluvy z roku 1948, ktorá umožňuje štátom v kauzách regulovaných jej ustanoveniami obracať sa na súd v Haagu, je aj Rusko. Ukrajina tvrdí, že argumenty Moskvy o genocíde v Donecku a Luhansku, ktoré ruský prezident Vladimir Putin použil ako zámienku pre inváziu, sú vykonštruované.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodný trestný súd začal pojednávanie v spore medzi Ukrajinou a Ruskom, Kyjev predloží argumenty © SITA Všetky práva vyhradené.