Menovky policajtov sú protikorupčným nástrojom zvyšujúcim dôveryhodnosť, myslí si Aliancia Fair-play

18.9.2021 (Webnoviny.sk) – Menovky na rovnošatách policajtov pokladá Aliancia Fair-play za jemný protikorupčný nástroj a opatrenie, ktoré zvyšujú dôveryhodnosť polície. Mimovládka to uvádza v zásadnej pripomienke, ktorú vzniesla v rámci prípravy novely zákona o Policajnom zbore z dielne rezortu vnútra.

Podľa Aliancie bude v prípade odstránenia menoviek identifikácia policajta možná len prostredníctvom šesťciferného čísla, čo je ťažko zapamätateľné, hlavne pre občana, ktorý je v stresovej situácii, keď ho napríklad policajt šikanuje.

Náhrada menovky

Zvýšenie anonymity policajtov je možné dosiahnuť aj mäkším spôsobom, napríklad nahradením menovky „nickom“ alebo iným označením, ktoré by bolo ľahšie zapamätateľné, napríklad menom a počiatočným písmenom priezviska policajta,“ uvádza aliancia.

Z daných dôvodov navrhuje opatrenie o odstránení menoviek policajtov vypustiť, prípadne menovky nahradiť iným jednoducho zapamätateľným označením.

Služobné číslo

Príslušníci Policajného zboru už podľa pripravovanej Novely zákona o policajnom zbore nemajú mať na rovnošatách menovky.

Dôvodom podľa ministerstva vnútra je, že v mnohých prípadoch pri výkone služobných zákrokov dochádza k osočovaniu a vyhrážaniu sa policajtom a ich rodinným príslušníkom, ako aj k zaznamenávaniu si osobných údajov policajtov.

Ministerstvo navyše uvádza, že zákonom upravenou povinnosťou policajta nosiť na služobnej rovnošate menovku s menom, priezviskom a akademickým titulom policajta je u nás ojedinelá v rámci okolitých štátov, ktoré sú členmi Európskej únie. Na policajnej rovnošate však naďalej ostane služobné číslo policajta.

Viac k témam: menovky, novela zákona o Policajnom zbore, policajná rovnošata, policajti
Zdroj: Webnoviny.sk – Menovky policajtov sú protikorupčným nástrojom zvyšujúcim dôveryhodnosť, myslí si Aliancia Fair-play © SITA Všetky práva vyhradené.