Meteorológov prekvapilo netypické britské počasie, máj bol najslnečnejším mesiacom v histórii

0
Meteorológov prekvapilo netypické britské počasie, máj bol najslnečnejším mesiacom v histórii

4.6.2020 (Webnoviny.sk) – Máj bol v histórii meraní vo Veľkej Británii najslnečnejší kalendárny mesiac a jar bola takisto historicky najslnečnejšou. Informovali o tom zástupcovia Met Office.

Británia si počas mája užila 266 hodín slnečného svitu, čím o jednu hodinu predbehla doterajší mesačný rekord z júna 1957. Na výnimočnosti pridáva aj fakt, že zima bola upršaná, pričom rekordné dažde zaznamenali vo februári.

Meteorológov prekvapil prechod z extrémne mokrého do extrémne suchého počasia, čo podľa nich nie je „typické britské počasie“.

Ohromujúca štatistika slnečného svitu

Británia si v priemere užíva medzi marcom a koncom mája 436 hodín slnka. Od roku 1929 mali viac ako 500 hodín slnka v rámci spomínaného obdobia len počas desiatich rokov, pričom v ani jeden rok to nebolo viac ako 555 hodín. Vedci tvrdia, že nedávne počasie v krajine bolo bezprecedentné a ohromujúce.

Doteraz si ľudia užili 626 hodín slnka, a to vďaka prúdeniu, ktoré „uzamklo“ počasie na jednom mieste.

„Je to súčasť modelu, v rámci ktorého zažívame čoraz častejšie extrémne počasie súvisiace s klimatickými zmenami,“ uviedla Liz Bentley z Royal Meteorological Society.

„Ak sa pozrieme na rozdiel v množstve zrážok spadnutých počas zimy a jari, je to najväčší rozdiel od roku 1862. Štatistika slnečného svitu je skutočne ohromujúca. Vyniká tým, koľko hodín slnečného svitu prelomilo predchádzajúci rekord z roku 1948. Mali sme viac slnka ako počas väčšiny našich letných období, a to je skutočne pozoruhodné,“ povedal Mark McCarthy z Met Office.

Nepredvídateľnosť britskej klímy

Upozornil však, že tento rok ľudia nemôžu považovať za ukazovateľ budúcnosti, pretože prúdenie sa môže správať inak.

Vedci sa domnievajú, že otepľovanie Arktídy spôsobené človekom viedlo k rekordným teplotám a požiarom na Sibíri a môže ovplyvniť aj prúdenie, čo však zatiaľ nedokázali.

„Pre väčšinu ľudí znamená nedávne slnečné počasie jednoducho ‚pekné počasie‘. No v širšom kontexte je to signál narastajúcej nepredvídateľnosti britskej klímy. Plánovanie vegetačného obdobia začína pripomínať noc strávenú pri hracích stoloch. Faktom zostáva, že odvážne a včasné opatrenia na zníženie emisií môžu znížiť čoraz väčšie riziká spojené s klimatickou zmenou v Británii a po celom svete,“ uzavrel Joe Smith z Royal Geographical Society.

Viac k témam: extrémne počasie, globálne otepľovanie, klimatické zmeny, počasie, slnko
Zdroj: Webnoviny.sk – Meteorológov prekvapilo netypické britské počasie, máj bol najslnečnejším mesiacom v histórii © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu