Michala Koniarová: Ženy chcú často získať naspäť ex partnera alebo lásku partnera, ktorý takmer nekomunikuje

0
Michala Koniarová: Ženy chcú často získať naspäť ex partnera alebo lásku partnera, ktorý takmer nekomunikuje

Michala Koniarová je koučka, ktorá sa zameriava na partnerské vzťahy a pátra po príčinách problémov v nich. V rozhovore nám prezradila:

  • S čím za ňou ženy najčastejšie prichádzajú?
  • Ako zvláda pandémiu s troma deťmi
  • Je sebavedomie vo vzťahoch dôležité?
  • Čo považuje za tajomstvo šťastných vzťahov?
  • Je možné odpustiť neveru?

Kedy si sa začala venovať koučingu?

Môj prvý kontakt s koučingom bol ešte v roku 2005, keď som pôsobila v oblasti riadenia a rozvoja ľudských zdrojov. Samozrejme, nebol to koučing partnerských vzťahov, ale základné princípy práce kouča sú podobné. Štúdiu psychológie partnerských vzťahov som sa hlbšie začala venovať koncom roka 2017 a dá sa povedať, že touto problematikou sa zaoberám denne. Veľmi ma baví tá pestrosť, to množstvo uhlov, pod ktorými je možné jeden a ten istý problém vnímať a tiež pátranie po skutočných dôvodoch vzťahových problémov. Koučing, ktorý poskytujem ženám v oblasti lásky a vzťahov oficiálne aj s medzinárodným certifikátom, poskytujem niečo vyše roka.

Akým témam sa venuješ najviac?

Témy do poradne prinášajú ženy samotné. Asi nikoho neprekvapí, že najčastejšie je to o tom, ako získať naspäť ex partnera alebo záujem a lásku partnera, ktorý takmer nekomunikuje, nezdieľa so ženou svoje pocity a vzďaľuje sa jej. Potom sú to otázky týkajúce sa nevery a jej prekonania a často pracujem aj so single ženami, ktorým skrachovalo niekoľko vzťahov za sebou a cítia, že potrebujú uskutočniť zásadnejšiu zmenu na svojej strane, aby sa šance na spokojný život zvýšili.

Keďže v samotnom individuálnom poradenstve sú témy dosť monotematické a opakujúce sa, začala som publikovať aj vlastný autorský obsah na svojom webe, kde môžem písať o všetkom, čo považujem za dôležité, aj keď sa ma na to vyslovene v poradni nikto neopýta. A práve ten rozdiel medzi koučingom a písaním mi poskytuje skvelú ochranu pred vyhorením, lebo vždy, keď mám obdobie, že viac píšem sa začnem tešiť na koučing a naopak.

Viac o Michale Koniarovej a jej knihe Láska je polievka a ja som vidlička sa dočítate tu

Kedy je podľa teba dobré a dôležité vyhľadať kouča?

Netrúfnem si nejako jednoznačne pomenovať situáciu, kedy by žena mala vyhľadať pomoc. Ak dáme bokom extrémne prípady, keď je na scéne fyzické násilie, sexuálne zneužívanie a podobne, tak je to veľmi individuálne. Záťažová situácia, ktorú jedna žena zvládne prekonať sama, môže byť pre inú už štartérom depresívnych stavov.

Aby som ale povedala aspoň niečo konkrétne, človek, nie len žena, by podľa mňa mal vyhľadať pomoc, ak cíti, že sám už nedokáže nájsť odpovede a riešenia, prípadne, ak rozumom správne riešenie pozná, no nemá sily ho aj reálne aplikovať do života. Problémy vo vzťahoch sa často bagatelizujú, aj najbližšie okolie nezriedka nemá potrebnú empatiu a my sa potom za naše pocity hanbíme a cítime sa slabé. Požiadať niekoho o pomoc však nie je prejavom slabosti. Je zvláštne, že neschopní sa cítime iba ak si ideme dať opraviť dušu. Keď potrebujeme opraviť zuby, poradiť s financovaním bývania alebo s výberom počítača, vôbec nad tým nešpekulujeme.

Michala Koniarová s deťmi

Čo je pre teba v práci vzťahového kouča to najnáročnejšie?

V práci vzťahového kouča sú najväčšími výzvami schopnosť udržať si odstup, hranice, neprojektovať svoje vlastné problémy, aktuálnu náladu a vzťahové skúsenosti na situáciu klientky. Pri mojom temperamente pociťujem ako výzvu niekedy i trpezlivosť, ak druhá strana nenapreduje želaným tempom a začneme prešľapovať na mieste. A v niektoré dni zápasím i so starostlivosťou o seba, keď sa dostanem k prípadu, ktorý je neobvyklý, vtiahne ma a ešte dlho po tom, ako zložím telefón pátram po príčinách a najlepšom riešení.

Vo svojom živote si sa musela vyrovnať aj s témou rozvodu. Ako sa na túto časť života s odstupom pozeráš?

Manželstvo i rozvod vnímam ako skúsenosť a súčasť mojej životnej cesty. Našťastie už nenariekam nad tým, čo bolo, čo nebolo a mohlo byť, ale pozerám sa dopredu. Učím sa denne vymieňať energiu chcenia za energiu vďačnosti, pretože som pochopila, že neustále niečo chcieť vysiela v prvom rade vibráciu nedostatku a spôsobuje stratu prítomnosti.

Človek chce, čo nemá.

A ja síce nemám manžela, nemám tradičnú kompletnú rodinu, ale rozhodne mám stále dosť dlhý zoznam vecí, za ktoré sa dá ďakovať. Môj rozvod je uzavretá kapitola, nikdy som ho neoľutovala a považujem ho za jedno z mojich najťažších, no zároveň najlepších rozhodnutí, bez toho, aby som to myslela cynicky, sarkasticky alebo tým chcela niekomu ublížiť.

Máš tri deti, ako zvládaš svoju prácu, výchovu, a najmä v čase koronakrízy, keď si na všetko sama?

Veľmi obdivujem ženy, ktoré majú deti ešte malé a musia byť s nimi počas týchto dlhých mesiacov zavreté v jednom byte niekedy ešte aj spolu s manželom na home office. Keď si to predstavím, je mi jasné, že sa nemôžem sťažovať. Moje deti sú už samostatné (8, 12 a 14), takže všetko zvládame v relatívnej pohode.

Navyše, vďaka striedavej starostlivosti neupadáme do totálnej ponorky, čo v čase pandemickej izolácie oceňujem dvojnásobne. Isteže, chýbajú mi spoločenské akcie, kultúra, cestovanie, šport s deťmi, spontánne rozhodnutia niečo podniknúť, ale toto je jednoducho realita dnešných dní, preto nad tým veľmi nefilozofujem. Moja psychohygiena je cvičenie, písanie, práca, hudba, seriály a veľmi si viem oddýchnuť aj pri prerábkach staršieho nábytku, keď dávam život kúskom, ktoré ľudia vyhadzujú.

Mali sme s vami webinár o ženskej energii. Je chyba, ak má žena v sebe aj mužskú energiu?

Webinár o ženskej energii

Nie, určite nie je chyba, ak má v sebe žena mužskú energiu! Aj muži, aj ženy v sebe máme obe energie. Vo webinári som si dala za cieľ ísť viac do hĺbky, vyvrátiť rôzne mýty, ktoré kolujú o ženskej energii, pozrieť sa na spoločenské a historické súvislosti, budem rozoberať konkrétne príklady a snáď sa mi podarí zrozumiteľne naformulovať aj spôsoby, ako docieliť uvedomenie a zmenu smerom k optimálnemu pomeru mužskej a ženskej energie v nás.

Veľmi sa na to teším, ale mám pred tým zároveň rešpekt a cítim miernu trému, keďže som zvyknutá prezentovať a diskutovať skôr za prítomnosti živého publika. Nuž, uvidíme…

V ďalšom webinári si sa zaoberala sebavedomím vo vzťahoch. Nakoľko je dôležité mať sebavedomie?

Bez zdravo ukotveného sebavedomia sa nedeje správne vlastne nič, tobôž nie partnerské vzťahy. Keď mám zdravé sebavedomie, bude pre mňa kompasom, akou cestou sa uberať a akou nie, bude pre mňa pevnou záchrannou sieťou, ktorá mi nedovolí padať na pomyslené dno a tiež bude neúprosným rozhodcom s píšťalkou a stopkami v rukách, ktorý na mňa zapíska, keď budem hrať mimo ihriska pridlho.

Na tento webinár som sa skutočne tešila, pretože som nechcela ženám sprostredkovávať klišé a frázy o tom, ako sa majú ľúbiť, ale snažila som sa im v prvom rade vysvetliť, prečo majú problém so sebavedomím, ako sebavedomie skutočne funguje a ponúknuť funkčné kroky k jeho zvýšeniu.

V čom tkvie tajomstvo šťastných dlhodobých vzťahov?

Za prvé, o vzťah sa je potrebné systematicky starať a nikdy ho nepovažovať za samozrejmosť. Treba si uvedomiť aj veľkú pascu dnešných vzťahov, keďže už nežijeme v dobe, kedy boli manželstvá uzatvárané s jasným cieľom a šlo o obojstranne výhodný obchod. Žena získala zabezpečenie, muž potomkov a starostlivosť. Vzájomne od seba očakávali v podstate limitovaný balík „služieb“.

V porovnaní s minulosťou máme dnes úplne šialené nároky na partnera.

Dnes chcem, aby bol partner mojím vášnivým milencom, najlepším priateľom, spriaznenou dušou, vychovával so mnou naše deti, zabezpečil ma materiálne, zabával ma, bol mi partnerom v hlbokých intelektuálnych debatách, poskytoval mi vášeň, vzrušenie, adrenalín, nové impulzy, zároveň pochopenie, podporu, bezpečie a istotu, dodával mi odvahu, podelil sa so mnou o všetky povinnosti, túžil po mne, vlastnil ma, ale dal mi aj slobodu. My od jedného človeka vo vzťahu dnes očakávame to, čo nám v minulosti obrazne povedané poskytovala celá dedina.

Čo teda robiť?

Webinár o dlhodobých vzťahoch

Treba trochu zvoľniť v očakávaniach a zabezpečiť si časť uspokojenia potrieb a realizácie aj zvonku a nechcieť, aby bol partner nositeľom úplne všetkého. Odporúčam si tiež uvedomiť rozdiel medzi láskou a túžbou, lebo veľa ľudí nevie, že sú to proti sebe stojace veci. Láska a intimita sa prehlbuje, čím viac o sebe vieme, čím viac sa o seba staráme a čím viac sa „máme“.

Pocit túžby naopak vzniká vtedy, keď nemáme, ale chceme, keď nepoznáme, ale sme zvedaví a keď sme oprostení od povinnosti vzájomne sa o seba postarať. Ak má dlhodobý vzťah klapať, nemôže tam byť len láska, musí sa tam pravidelne vnášať aj túžba. Otázka znie – ako? Odpoveď nie len na túto otázku prezradím ale až v samostatnom webinári venovanému téme šťastných dlhodobých vzťahov.

Dá sa vo vzťahu prekovať nevera?

Krátka odpoveď je, že všetko sa dá. Aj prekonať nevera. Ide o to, či je to dobrý nápad, pretože nie je nevera ako nevera a nie je vzťah ako vzťah. Toto je téma skutočne nie na pár riadkov, ale na pár strán. Čitateľkám, ktoré ma neplánujú individuálne osloviť, či so mnou diskutovať v rámci chystaných webinárov a téma nevery ich zaujíma môžem odporučiť aspoň môj článok „Hlbší pohľad na neveru“, ktorý nájdu na webe mojej vzťahovej poradne.

Skús nám dať tri rady pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za svojím snom

Za prvé je fajn sen podrobiť aj nejakej skúške správnosti. Motivačných citátov je plný internet, ale z vlastnej skúsenosti viem, že veľa vecí, nad ktorými sa človek zamýšľa, že by ich chcel robiť sú skrátka strely mimo bránu.

Môj sen by mal byť v súlade s mojim talentom, nie len s aktuálnym trendom.

Pretože sa mi môže ľahko stať, že budem snívať o nejakej ceste len preto, že napríklad vidím iných, ako sú v tom úspešní alebo vidím, že toto je niečo, čo rastie v poslednej dobe ako huby po daždi. Ak už mám ten svoj sen kriticky vyhodnotený a viem, že toto chcem, krok číslo dva je začať.

Drvivá väčšina snov sa neplní, lebo ľudia nezačnú a čakajú na lepšie podmienky pri rozbehu. Ja tvrdím, že vždy je lepšie začať a niečo urobiť ako čakať a neurobiť nakoniec nič. Cesta za splnenými snami len málokedy vedie po chodníčkoch, aké sme si predstavovali, preto je potrebné mať otvorenú hlavu, netrvať na tom, že to musí byť jedine tak alebo onak a vedieť sa prispôsobovať aktuálnym podmienkam. A posledná rada je vytrvalosť, ktorú ja považujem za kritický X faktor úspechu v akejkoľvek oblasti.

žiadne príspevky na zobrazenie