Michel: Bielorusi majú právo rozhodnúť o svojej budúcnosti a slobodne si zvoliť svojho lídra

0
Michel: Bielorusi majú právo rozhodnúť o svojej budúcnosti a slobodne si zvoliť svojho lídra

17.8.2020 (Webnoviny.sk) – Predseda Európskej rady Charles Michel zvolal mimoriadny summit európskych lídrov, na ktorom prediskutujú bieloruské prezidentské voľby a následné dianie v krajine.

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že sa videokonferencia uskutoční v stredu na poludnie.

„Bieloruský ľud má právo rozhodnúť o svojej budúcnosti a slobodne si zvoliť svojho lídra. Násilie proti demonštrantom je neprijateľné a nemožno ho dovoliť,“ napísal Michel.

Voľby neboli slobodné ani spravodlivé

O dianí v Bielorusku už v piatok rokovali ministri zahraničia Európskej únie, ktorí sa zhodli na tom, že prezidentské voľby z 9. augusta neboli slobodné ani spravodlivé a odmietajú prijať výsledky, ktoré oznámila bieloruská volebná komisia.

Podľa ústrednej volebnej komisie v Bielorusku vyhral voľby dlhoročný prezident Alexander Lukašenko s 80% hlasov a opozičná kandidátka Svetlana Cichanovská získala 10%.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Podľa ľudí v uliciach sú však tieto čísla zmanipulované. Bielorusi protestujú už od vyhlásenia prvotných výsledkov volieb a v uliciach sú aj v pondelok. V Minsku protestuje niekoľko tisíc robotníkov z tovární, ktorí žiadajú Lukašenkovu rezignáciu.

Tvrdé zákroky voči demonštrantom

Protesty však v prvých dňoch sprevádzali tvrdé zákroky zo strany polície. Od 9. augusta polícia zadržala takmer 7000 ľudí, stovky utrpeli pri zásahoch zranenia a dvaja zomreli. Polícia rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a demonštrantov tiež bila.

Cichanovská, ktorá je v súčasnosti v exile v Litve, v pondelok prostredníctvom videa oznámila, že je pripravená prevziať zodpovednosť a byť líderkou krajiny, aby sa situácia upokojila,„aby sme prepustili všetkých politických väzňov a pripravili právne predpisy a podmienky na usporiadanie nových prezidentských volieb“.

Lukašenko naopak v nedeľu zamietol rokovania s opozíciou aj opakovanie volieb a trvá na tom, že jeho vláda je jediná legitímna.

Viac k témam: bieloruský prezident, predseda Európskej rady, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Michel: Bielorusi majú právo rozhodnúť o svojej budúcnosti a slobodne si zvoliť svojho lídra © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu