Mikas odporúča vo volebnej miestnosti použiť respirátor a pre komisie má aj ďalšie odporúčania

26.10.2022 (Webnoviny.sk) – Voliči s ochorením COVID-19, ktorí sú v povinnej domácej izolácii, môžu do piatka do 12:00 požiadať príslušný obecný alebo mestský úrad o prenosnú volebnú urnu. Úrad zabezpečí vyslanie špeciálnej volebnej komisie, ktorá sa musí riadiť odporúčaniami Úradu verejného zdravotníctva SR.

Členovia takejto komisie majú mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom a použiť jednorázové rukavice pri návšteve každého voliča. Zároveň majú právo vyzvať voliča k prekrytiu nosa aj úst, k dezinfekcii rúk a k použitiu vlastného pera.

Preventívne kroky

V prípade, že volič vlastné písacie potreby nemá k dispozícii, musí ich komisia po každom voličovi vydezinfikovať. „Podrobné informácie k podmienkam vyslania špeciálnej volebnej komisie poskytne príslušný obecný/mestský úrad podľa miesta trvalého bydliska,“ informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Komunálne a župné voľby do VÚC 2022

Úrad verejného zdravotníctva v súvislosti so spojenými voľbami, ktoré budú v sobotu 29. októbra, odporúča vo volebných miestnostiach dodržiavať základné hygienicko-epidemiologické opatrenia. „Ide o preventívne kroky, ktorými je možné počas aktuálnej pandémie COVID-19 a aj chrípkovej sezóny znižovať riziko šírenia respiračných ochorení,“ uviedol Mikas.

Prekrytie horných dýchacích ciest

Členom volebných komisií odporúča zabezpečiť dezinfekciu pre voličov pred vstupom do volebnej miestnosti, ako aj dezinfekciu na stoloch pre členov volebnej komisie. Vo volebnej miestnosti by mal byť len potrebný počet voličov v jednom okamihu, aby sa predišlo zhromažďovaniu osôb na jednom mieste.

Všetkým osobám v interiéri Mikas odporúča prekrytie horných dýchacích ciest. Členov komisií vyzýva, aby volebné miestnosti pravidelne vetrali a zabezpečili dezinfekciu dotykových plôch, kľučiek a písacích potrieb. Perá by sa mali dezinfikovať po každom použití voličom a nemali by sa zdieľať medzi sebou.

Hlavný hygienik odporúča voličom, aby si prekryli horné dýchacie cesty, najlepšie respirátorom. Do volebnej miestnosti majú vstupovať na vyzvanie, pri čakaní v rade dodržiavať dostatočný odstup. Pred vstupom do volebnej miestnosti a aj po odchode z nej radí vydezinfikovať si ruky. Pri predložení občianskeho preukazu a výzve člena komisie na ukázanie tváre si volič zloží respirátor a po overení totožnosti si ho môže opäť nasadiť, radí Mikas.

Viac k témam: COVID-19, Hlavný hygienik SR, Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Mikas odporúča vo volebnej miestnosti použiť respirátor a pre komisie má aj ďalšie odporúčania © SITA Všetky práva vyhradené.