Mikulec riešil v Grécku migračnú krízu, utečeneckému táboru na ostrove Samos daroval zubárske kreslo

28.10.2021 (Webnoviny.sk) – Migrácia a azyl boli hlavnými témami stretnutia ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) a štátneho tajomníka rezortu vnútra Vendelina Leitnera s gréckym ministrom pre migráciu a azyl Notisom Mitarachim.

Stretnutie sa uskutočnilo v stredu 27. októbra a odznelo na ňom, že Slovensko je pripravené naďalej pomáhať Grécku pri zvládaní migračných vĺn. Minister Mikulec počas návštevy Grécka odovzdal aj materiálnu humanitárnu pomoc. V tlačovej správe o tom informovala Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.

Hranice treba chrániť efektívne

Ministri Slovenska a Grécka zdôraznili potrebu efektívne chrániť vonkajšie hranice Európskej únie (EÚ).

„V boji s nelegálnou migráciou je kľúčová spolupráca s tretími krajinami, návratová politika a účinná ochrana vonkajšej schengenskej hranice, pričom je nutné posilniť pôsobnosť Frontexu v tomto smere,” povedal Mikulec, ktorý ocenil úsilie a výsledky Grécka pri monitorovaní hranice.

Do ochrany vonkajšej hranice EÚ sa zapája aj Slovensko vysielaním policajtov do krajín západného Balkánu, či už na základe bilaterálnej spolupráce alebo prostredníctvom Frontexu – Európskej agentúry pre pobrežnú a pohraničnú stráž.

Slovensko odmieta povinné kvóty

Ako sa uvádza v tlačovej správe, Mikulec potvrdil, že Slovenská republika naďalej odmieta povinné kvóty pri prerozdeľovaní migrantov. Na druhej strane je SR pripravená i naďalej byť solidárna a pomáhať krajinám v prvej línii.

Príkladom je odovzdanie daru pre novovybudovaný kontrolovaný utečenecký tábor na ostrove Samos. Slovensko tak zareagovalo na výzvu gréckej strany, ktorá akútne potrebovala dovybaviť tábor zubárskym kreslom pre stomatologickú ambulanciu.

Solidaritu s Gréckom pri zmiernení následkov migrácie prejavilo Slovensko už aj v minulosti poskytnutím materiálnej a finančnej pomoci.

Pracujú na zmierňovaní konfliktov

Ako sa uvádza v tlačovej správe, Migračný úrad Ministerstva vnútra SR aktuálne rozbieha spoluprácu s gréckymi kolegami, ktorá sa týka zmierňovania sociálneho napätia a konfliktov, integrácie azylantov a práce so zraniteľnými osobami v utečeneckých táboroch.

Agenda slovenského ministerstva vnútra je v Grécku rozdelená medzi viaceré rezorty. Po stretnutí v utorok 26. októbra s gréckym ministrom pre klimatickú krízu a civilnú ochranu Christosom Stylianidisom a ministrom pre námorníctvo a ostrovnú politiku Ioannisom Plakiotakisom sa Mikulec v stredu 27. októbra neformálne stretol aj s ministrom pre vnútorné záležitosti Makisom Voridisom, s ktorým hovoril o úprave volebnej legislatívy v Grécku a na Slovensku.

Viac k témam: Dar, Štátne hranice, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Mikulec riešil v Grécku migračnú krízu, utečeneckému táboru na ostrove Samos daroval zubárske kreslo © SITA Všetky práva vyhradené.