Minimálne sociálne odvody pre SZČO v tomto roku stúpli, dôvodom je nárast priemernej hrubej mzdy Slovákov

9.1.2022 (Webnoviny.sk) – Minimálne sociálne odvody pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) od začiatku tohto roka stúpli o 6,79 eura na 187,78 eura mesačne. SZČO poslednýkrát za december minulého roka najneskôr do 10. januára tohto roka zaplatí minimálne poistné na sociálne poistenie v sume 180,99 eura, za január tohto roka najneskôr do 8. februára však už Sociálnej poisťovni uhradí najmenej 187,78 eura.

Zvýšenie sociálnych odvodov sa týka nielen tých SZČO, ktoré do poisťovne uhrádzajú minimálne sociálne odvody, ale aj tých, ktorých mesačné odvody sú nižšie ako 187,78 eura. Ak teda živnostník aktuálne platí poistné do Sociálnej poisťovne napríklad 184 eur mesačne, za obdobie od 1. januára tohto roka bude platiť poistné z nového minimálneho základu, a to vo výške 187,78 eura.

Vyššie minimálne sociálne odvody SZČO prvýkrát zaplatia za január tohto roka, a to najneskôr do 8. februára tohto roka a naposledy za december tohto roka najneskôr do 9. januára 2023. “Informáciu o novej výške poistného dostanú SZČO počas januára 2022 zo Sociálnej poisťovne listom alebo do e-schránky, ak ju majú aktivovanú,” uviedla v tlačovej správe Sociálna poisťovňa.

Najnižšie možné sociálne odvody sa pre SZČO na rok 2022 zvýšili vzhľadom na to, že priemerná hrubá mzda na Slovensku podľa Štatistického úradu SR v roku 2020 medziročne stúpla o 3,8 % na 1 333 eur. Minimálny vymeriavací základ pre SZČO na platenie odvodov je totiž naviazaný na vývoj priemerných hrubých zárobkov zamestnancov, a preto sa od začiatku januára tohto roka upravil smerom nahor takisto o 3,8 %, a to z 546 eur na 566,50 eura.

Viac k témam: Sociálne odvody, Sociálne poistenie, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Minimálne sociálne odvody pre SZČO v tomto roku stúpli, dôvodom je nárast priemernej hrubej mzdy Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.