Minister Lajčák sa na Ukrajine stretol s prezidentom Zelenským aj exprezidentom Kučmom

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák vo štvrtok navštívil Ukrajinu.

Hlavným bodom programu bolo rokovanie s novozvoleným ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Partneri diskutovali predovšetkým o riešení krízy na východe Ukrajiny a o úlohe OBSE v tomto procese.

Ukrajina je dôležitá

„Ukrajina je mimoriadne dôležitá pre stabilitu v Európe. Bezpečná, demokratická a prosperujúca Ukrajina je v záujme každého z nás,“ zdôraznil Lajčák a dodal, že OBSE zohráva pri urovnávaní krízy na východe krajiny kľúčovú úlohu. „Naše predsedníctvo v tejto organizácii sa zameriava na konkrétne kroky, ktoré môžeme v tomto procese urobiť,“ uviedol minister.

Po januárovej ceste do Kyjeva a na líniu kontaktu na Donbase je to jeho druhá návšteva tejto krajiny z titulu oboch funkcií v tomto roku, v ktorom SR predsedá spomínanej významnej medzinárodnej organizácii. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničia.

Šéf slovenskej diplomacie rokoval aj s bývalým prezidentom Ukrajiny a súčasným šéfom ukrajinskej delegácie Trojstrannej kontaktnej skupiny (TCG) Leonidom Kučmom.

Nevybuchnutá munícia

„TCG zohráva v tomto zlomovom momente stále veľmi dôležitú úlohu – najmä ak zoberieme do úvahy pravidelnosť jej stretnutí, fakt, že všetky strany sedia za jedným stolom, ako aj skutočnosť, že problémy, ktorými sa pracovné skupiny zaoberajú, sa priamo dotýkajú civilistov,“ uviedol Lajčák, ktorý sa v Kyjeve stretol aj s predstaviteľmi misie OBSE pôsobiacej v krajine.

Minister Lajčák na rokovaní s rezortným partnerom Pavlom Klimkinom upozornil na problém nevybuchnutej munície, ktorá stále pripravuje o život nevinných ľudí.

„Obrovské množstvo ľudí na Donbase padlo za obeť mínam. Vojenská logika v teréne stále prevláda a sú tam rozmiestňované stále nové nálože. To sa musí skončiť. Nedávny zákon o používaní mín, ktorý v apríli prijala Verchovna Rada môže odštartovať snahy v oblasti humanitárneho odmínovania, čo veľmi vítam,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Návšteva počas výročia

Návšteva ministra Lajčáka prichádza symbolicky v čase 20. výročia zriadenia úradu Koordinátora projektov OBSE na Ukrajine (PCU). Slovensko opakovane poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc a zároveň podporuje aj viaceré mimorozpočtové projekty OBSE realizované prostredníctvom PCU.

Slovensko pri tejto príležitosti odovzdá v rámci svojho predsedníctva v OBSE Ukrajine odmínovací materiál v hodnote 280-tisíc eur, na ktorom finančne participovala aj SR.

Riešenie krízy na východe Ukrajiny je jednou z priorít tohtoročného slovenského predsedníctva v OBSE. Z iniciatívy Miroslava Lajčáka na základe jeho rokovaní vzniklo deväť konkrétnych iniciatív, ktoré sú zamerané na znižovanie negatívnych dopadov na obyvateľstvo oboch strán kontaktnej línie, ktorí sú bezprostredne zasiahnutí konfliktom.

Viac k témam: Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Lajčák sa na Ukrajine stretol s prezidentom Zelenským aj exprezidentom Kučmom © SITA Všetky práva vyhradené.