Ministerstvo práce zvýši minimálnu hodnotu stravných lístkov na 4,50 eura najneskôr do mája

22.2.2022 (Webnoviny.sk) – Minimálna hodnota stravných lístkov sa má pre státisíce zamestnancov zvýšiť zo súčasných 3,83 eura na 4,50 eura. Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž predložilo do pripomienkového konania návrh opatrenia, podľa ktorého má stravné v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín stúpnuť zo súčasných 5,10 eura na 6 eur.

Hodnota gastrolístkov sa zvýši

Najnižšia hodnota gastrolístka pritom tvorí 75 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Rezort práce a sociálnych vecí počíta s tým, že nové opatrenie o sumách stravného bude účinné v apríli alebo máji tohto roka.

„Zvýšené sumy stravného budú zamestnancovi patriť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom budú zverejnené v Zbierke zákonov SR. Vzhľadom na uvedené a na ďalšie fázy legislatívneho procesu sa v tomto štádiu legislatívneho procesu nedá presne určiť účinnosť navrhovaného opatrenia,” uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Podpora gastrosektoru

Zvýšenie súm stravného môže mať podľa rezortu práce pozitívny vplyv na hospodárenie v sektore reštauračných zariadení. „Dá sa predpokladať, že zvýšenie uvedených súm môže vyvolať zvýšenie dopytu po službách reštauračného stravovania, predovšetkým u subjektov, v ktorých je sprostredkované stravovanie na účely Zákonníka práce vo väzbe na zvýšenie minimálnej hodnoty stravovacej poukážky, čo môže priniesť zvýšenie tržieb reštauračných zariadení,” upozornilo ministerstvo.

Najnižšia hodnota gastrolístka naposledy vzrástla od júla 2019. Parlament totiž v máji 2020 schválil novelu zákona o cestovných náhradách, ktorou sa zvyšovanie súm stravného v rokoch 2020 a 2021 pozastavilo.

Stravné počas pracovnej cesty

Za základňu pri aktuálnom zvýšení stravného sa považuje február 2019, teda mesiac, na základe ktorého sa naposledy zvyšovali sumy stravného.

„Mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní za december 2021 dosiahol hodnotu 117,5 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 17,5 percentuálneho bodu,” tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.

Suma stravného v prípade pracovnej cesty v dĺžke päť až 12 hodín má ísť nahor zo súčasných 5,10 eura na 6 eur za každý deň, stravné pri pracovnej ceste trvajúcej od 12 do 18 hodín sa má zvýšiť zo 7,60 eura na 9 eur a pri pracovnej ceste presahujúcej 18 hodín má ísť o nárast zo súčasných 11,60 eura na 13,70 eura.

Viac k témam: Gastrolístky, Stravné lístky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo práce zvýši minimálnu hodnotu stravných lístkov na 4,50 eura najneskôr do mája © SITA Všetky práva vyhradené.