Ministerstvo spravodlivosti chce z fondu obnovy nový súd, obrana chce rekonštruovať budovy

8.9.2020 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky (MS SR) chce z peňazí z fondu obnovy Európskej únie (EÚ) zriadiť Najvyšší správny súd, Úrad pre správu zaisteného majetku či Úrad pre majetkové priznania. Agentúru SITA o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.

Časť peňazí na reformu justície

Ministerstvo obrany SR (MO SR) chce prostredníctvom Európskeho nástroja obnovy rekonštruovať budovy v správe rezortu. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Slovensko by malo získať z európskeho fondu obnovy 7,5 miliárd eur a MS SR by chcelo časť z nich využiť na reformu justície, ktorú predstavilo už v programovom vyhlásení vlády.

Okrem zriadenia nového súdu a úradov by chcelo ministerstvo za peniaze EÚ implementovať reformu súdnej mapy. S ňou súvisí aj zriadenie mestských súdov v Bratislave alebo Košiciach, alebo vytvorenie nových súdnych obvodov a ich rekonštrukcia.

Sanácia environmentálnych záťaží

Návrh už rezort predložil Ministerstvu financií SR, neobsahoval však konkrétny rozpočet. Rezort obrany chce za účelom zníženia energetickej náročnosti zrekonštruovať svoje budovy.

Za financie tiež navrhuje nakúpiť zdravotnícky materiál, vybavenie a ochranné pracovné pomôcky prevažne pre potreby Úradu hlavného lekára MO SR. Okrem toho chce tiež pokračovať v Operačnom programe Kvalita životného prostredia a v sanácii environmentálnych záťaží, ktoré sa nachádzajú v priestoroch pod správou rezortu.

Premiér Igor Matovič 21. júla po prílete zo summitu EÚ, kde sa schválil rozpočet a fond obnovy po koronakríze povedal, že Slovensko bude mať zo zdrojov EÚ v najbližších siedmich rokoch k dispozícii 34,1 miliárd eur.

Premiér vtedy konštatoval, že z rozpočtu na roky 2014 – 2020 má Slovensko nevyčerpaných osem miliárd eur a pre nasledujúcich sedem rokov má v rámci rozpočtu EÚ k dispozícii 18,6 miliardy eur, pričom v rokoch 2021 až 2023 môže čerpať ďalšie európske fondy v sume 7,5 miliardy eur.

Viac k témam: eurofondy, fond obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo spravodlivosti chce z fondu obnovy nový súd, obrana chce rekonštruovať budovy © SITA Všetky práva vyhradené.