Ministerstvo v spore s Pentou navrhlo, aby o zákaze zisku zdravotných poisťovní rozhodol ústavný súd

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Spor Penty so štátom pre zákaz zisku zdravotných poisťovní pokračuje. Na piatkovom pojednávaní bratislavský okresný súd totiž nerozhodol o náhrade škody vo výške 412 mil. eur, ktorú od štátu požaduje Penta ako vlastník zdravotnej poisťovne Dôvera.

Zisk na úkor občanov

Ďalšie súdne pojednávanie sa uskutoční 7. júna tohto roku. Na pojednávaní odznel návrh Ministerstva financií SR na prerušenie konania a predloženie veci Ústavnému súdu SR.

Návrh rezortu financií bol podložený posudkom bývalého ústavného sudcu Jána Drgonca, ktorý odôvodňoval potrebu predloženia veci Ústavnému súdu SR. Štát navrhuje, aby ústavný súd rozhodol o tom, či prostriedky z verejného zdravotného poistenia sú majetkom zdravotných poisťovní.

Takisto by mal rozhodnúť, či si súkromné zdravotné poisťovne môžu vyplácať zisk na úkor poskytnutej zdravotnej starostlivosti v kontexte ústavného práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

Neakceptovateľné rozhodnutia

Právne kroky štátu sú podľa stanoviska Penty obštrukciami, ktorých účelom je naťahovanie času pred konečným rozhodnutím v spore.

“V celom spore je pre nás v prvom rade zásadné, aby súd konštatoval, že politické rozhodnutia, ako je zákaz zisku, sú aj do budúcna neakceptovateľné,” uviedla Penta. Spoločnosť chce, aby v zdravotníctve fungovalo stabilné legislatívne a podnikateľské prostredie. “Sme presvedčení, že štát by nemal neustále meniť podmienky fungovania zdravotných poisťovní,” konštatovala Penta.

Holandská spoločnosť HICEE B.V., patriaca do investičnej skupiny Penta, žiadala pôvodne úhradu škody vo výške 750 miliónov eur. V súčasnosti požaduje istinu takmer 139 mil. eur a úroky v sume vyše 273 mil. eur.

Viac k témam: Dôvera zdravotná poisťovňa, Ministerstvo financií SR, Penta, súd, Ústavný súd SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo v spore s Pentou navrhlo, aby o zákaze zisku zdravotných poisťovní rozhodol ústavný súd © SITA Všetky práva vyhradené.