Ministerstvo vnútra nakúpilo záchranným zložkám vybavenie, bude slúžiť na boj s nákazami a kontamináciou nebezpečnými látkami

29.1.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR nakúpilo vybavenie, pomocou ktorého majú záchranné zložky štátu zvládať boj s nebezpečnými nákazami alebo kontamináciou škodlivými látkami. Ako sa uvádza v zmluvách zverejnených v Centrálnom registri zmlúv, spoločnosť Zepelin, s.r.o. má Záchrannej brigáde Hasičského a záchranného zboru dodať 16 transportných biovakov a osem takzvaných izolátorov. Cena vybavenia predstavuje 110 812 eur aj s DPH.

Biovaky sú podľa rezortu transportné prostriedky slúžiace na dočasnú izoláciu pacienta podozrivého z vysoko nebezpečnej nákazy alebo, naopak, na ochranu pacienta pred ohrozeniami zvonku. „Na základe vytvoreného vnútorného podtlaku zabraňujú ďalšiemu možnému šíreniu biologickej, prípadne rádioaktívnej a chemickej kontaminácie pri prevoze nakazeného alebo kontaminovaného pacienta alebo, naopak, chránia pacienta pred okolitým prostredím, a to s možnosťou jeho monitorovania a najnutnejšieho ošetrovania,” uviedlo ministerstvo. Takzvané izolátory sú zase pohotovostné nafukovacie izolačné kabíny určené na okamžitú izoláciu infekčného pacienta.

Rezort tiež zakúpil 16 mobilných dekontaminačných jednotiek s dezinfekčnou náplňou v celkovej hodnote 150 624 eur s DPH. Tie sú podľa ministerstva určené na dekontamináciu príslušníkov Hasičského a záchranného zboru v ochranných protichemických oblekoch. „Dekontaminácia bude vykonávaná prevažne mokrou cestou, pomocou tlakovej vody,” doplnil rezort vnútra. Dekontaminačné jednotky má hasičom dodať spoločnosť Luyng Pyrex.

Viac k témam: Kontaminácia, Nákaza, škodlivé látky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo vnútra nakúpilo záchranným zložkám vybavenie, bude slúžiť na boj s nákazami a kontamináciou nebezpečnými látkami © SITA Všetky práva vyhradené.