Ministri schválili podporu pre zamestnávateľov a živnostníkov počas koronakrízy, ale s pripomienkou

0
Ministri schválili podporu pre zamestnávateľov a živnostníkov počas koronakrízy, ale s pripomienkou

31.3.2020 (Webnoviny.sk) – Vláda s pripomienkou schválila podmienky podpory zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí v čase vyhlásenia hrozby šírenia koronavírusu uzatvorili svoje prevádzky. Paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti dostane tá SZČO, ktorej tržby pre koronakrízu klesli najmenej o 20 percent.

Paušálne príspevky pre živnostníkov

Pri poklese tržieb o viac ako 20 % bude tento príspevok za apríl tohto roka a ďalšie mesiace 180 eur, pri poklese viac ako 40 % to bude 300 eur, pri viac ako 60 % pôjde o sumu 420 eur a pri poklese viac ako 80 % to bude čiastka 540 eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Za marec dostane SZČO paušálny príspevok v polovičnej sume. Maximálna celková výška príspevku pre jedného oprávneného žiadateľa bude 200-tisíc eur mesačne. Mieru poklesu tržieb SZČO špecifikuje v čestnom vyhlásení, zníženie tržieb sa má porovnávať voči rovnakému obdobiu roku 2019, prípadne voči priemeru za celý rok 2019.

„V prípade, že žiadateľ neprevádzkoval v uvedenom období činnosť, dokladuje porovnateľné obdobie za február 2020,“ uvádza sa v materiáli, ktorý schválila vláda.

Viac ako tisíc eur na zamestnanca

Schválené pravidlá počítajú aj s preplatením 8 % hrubého platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky boli, alebo sú povinne uzavreté. Súčasťou preplatenej sumy budú aj dane a odvody za zamestnanca. Maximálna výška príspevku na mzdu zamestnanca dosiahne 1 100 eur.

Zamestnávateľ bude povinný udržať pracovné miesta aj v prípade povinnosti prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Finančné príspevky bude poskytovať miestne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zamestnávatelia budú povinní vyplatiť zamestnancovi náhradu mzdy vo výške 80 % jeho priemerného zárobku. Okrem toho musia prijať záväzok, že dva mesiace po mesiaci, za ktorý požiadali o príspevok, neskončia pracovný pomer s daným zamestnancom.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň musia úradu práce a sociálnych vecí predložiť údaj o stave zamestnancov k 31. marcu tohto roka. Všetky tieto skutočnosti budú zamestnávatelia dokladovať čestným vyhlásením.

Financovanie z eurofondov a štátneho rozpočtu

„Všetky skutočnosti, ktoré žiadateľ preukazuje čestným prehlásením, budú predmetom následných kontrol,“ uvádza sa v materiáli. O príspevok od štátu môže žiadať len ten subjekt, ktorý vznikol a začal prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. februáru tohto roka.

Mechanizmus podpory sa má financovať zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje na roky 2014 až 2020, pričom bude spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu.

„Predpokladaný celkový objem finančných prostriedkov na predpokladané obdobie trvania mimoriadnej situácie, resp. núdzového stavu (marec – máj 2020) predstavuje sumu 834,4 mil. eur,“ konštatuje sa v materiáli.

Na podporu udržania zamestnanosti u zamestnávateľov má smerovať 578,2 mil. eur. Štát by mal pomôcť 73-tisíc zamestnávateľom, ktorí dávajú prácu vyše 387-tisíc zamestnancom. Na podporu SZČO sa má vynaložiť 256,2 mil. eur, podporiť by sa malo 271,8-tisíca SZČO.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministri schválili podporu pre zamestnávateľov a živnostníkov počas koronakrízy, ale s pripomienkou © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu