Mladí Slováci prežívajú spoločenské problémy intenzívne, ich hrdinami sú rodičia aj Ján Kuciak

Mladí prežívajú spoločenské problémy intenzívne a ich hrdinami sú Ján Kuciak, rodičia či záchranári. Vyplýva to zo zistení projektu Hrdinovia medzi nami, ktorý stredoškolským študentom aj verejnosti priniesol filmy a diskusie na pálčivé spoločenské témy, akými sú korupcia v školstve, zdravotníctve či lesnom hospodárstve.

Cieľom projektu bolo cez príbehy obyčajných ľudí, ktorí bojujú proti neduhom našej spoločnosti, inšpirovať k aktívnemu občianstvu a záujmu o veci verejné.

Ako agentúru SITA informovali organizátori Character – FDA a Dokument na kolesách, v 20 slovenských mestách pripravili 50 školských a verejných podujatí, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1 500 divákov. Na školách najviac rezonovala téma odlivu mozgov.

Filmy hovoria o ľuďoch, ktorí sa rozhodli v nepriaznivých okolnostiach zaujať zásadný postoj. „Stali sa inšpiráciou pre nás, a tak sme zákonite zvedaví, či je prostredníctvom takejto nákazlivosti možná postupná zmena v spoločnosti. V diskusiách so študentami aj s verejnosťou sa ukazuje, že ľudia si uvedomujú, že na konkrétnych individuálnych postojoch záleží,” podotkla producentka dokumentárneho cyklu Barbara Janišová Feglová, ktorá iniciovala projekt.

Dokument na kolesách

Do projektu sa aktívne zapojila distribučno-vzdelávacia platforma Dokument na kolesách a koncept podujatí rozpracoval občiansky aktivista Laco Oravec, ktorý bol aj lektorom školských podujatí a moderátorom premietaní pre verejnosť.

„Chcem veriť, že prínosom série filmov o Bielych vranách je okrem iného vzdanie pocty ľuďom, ktorí boli ochotní riskovať a vymeniť osobné blaho za spoločenský prospech. Títo statoční muži a statočné ženy potrebujú vedieť, že o nich vieme. A preto som rád, že sme krížom-krážom po Slovensku o nich dávali vedieť ďalším ľuďom. Snáď ich príbehy a osudy inšpirujú nových hrdinov,” podotkol.

Na školách rezonovala najviac téma odlivu mozgov vo filme Na hranici režiséra Dominika Jursu. „Boli sme v jednej triede, kde všetci mladí ľudia zdvihli ruku, že by chceli odísť študovať do zahraničia. Je super, že majú ambície, je však veľkou výzvou pre celú našu spoločnosť, aby sme väčšinu z nich dokázali neskôr pritiahnuť späť. Dúfam, že sme niektorým študentom pomohli vidieť tento fenomén v širších súvislostiach a uvedomiť si, že Slovensko ich potrebuje,” doplnil.

foto: unsplash.com

Hľadanie definície hrdinu a jeho vlastností

Metodika práce so študentami sa zamerala na spoločné hľadanie definície hrdinu a jeho vlastností. Študenti zároveň zdieľali svoje tipy na hrdinov a vlastné nominácie na ocenenie Biela vrana.

Podľa nich je hrdina niekto, kto sa vie obetovať pre iných na úkor svojho pohodlia. Je statočný, odvážny, nesebecký, nezištný, alebo je to človek, ktorý spraví to, čoho sa ostatní boja. Takisto za hrdinu považujú toho, kto pre ostatných robí viac ako pre seba, kto vystupuje z komfortnej zóny a bojuje za zmenu.

Najčastejšími príkladmi hrdinov boli rodičia, súrodenci, záchranári, policajti, hasiči, lekári, ale aj konkrétne osobnosti ako pápež František, Martin Luther King, Nelson Mandela, Jan Palach, Matka Tereza či národní dejatelia ako Milan Rastislav Štefánik a Ľudovít Štúr, ale aj postavy z komiksov, kníh či filmov.

Prečítajte si aj článok o tom, komu mladí ľudia dôverujú

Dialóg o dôležitých témach filmov

Študenti tiež opakovane uvádzali ako hrdinu Jána Kuciaka a medzi ich vlastnými nomináciami na Bielu vranu sa okrem učiteliek a učiteľov objavovala často napríklad televízna reportérka Kristína Kövešová, uviedli organizátori projektu.

Podľa zakladateľa Dokumentu na kolesách Mateja Sotníka vzdelávacia časť projektu vytvorila s projekciami aj pre verejnosť jedinečnú spoločensko-diskusnú platformu. “Umožnila mnohým ľuďom verejne zdieľať svoju frustráciu z korupcie v štáte na mnohých jeho úrovniach. Počúvanie týchto skúseností bolo občas až mrazivé,” zdôraznil.

„Najväčšou výzvou bolo vytvorenie dialógu medzi študentami o dôležitých témach filmov. Problémy v spoločnosti prežívajú títo mladí ľudia veľmi intenzívne, na školách však nemajú vždy priestor na ich reflexiu,” konštatoval Adam Straka z Dokumentu na kolesách. Pre Oravca bolo najsilnejším zistením, že mladí ľudia sa čoraz viac zaujímajú o dianie okolo seba a chodia aj voliť.

Zdroj: Webnoviny.sk – Mladí Slováci prežívajú spoločenské problémy intenzívne, ich hrdinami sú rodičia aj Ján Kuciak © SITA Všetky práva vyhradené.