Home Správy Moskva opäť rozšírila sankčný zoznam, niekoľkým britským občanov zakázala vstup do Ruska

Moskva opäť rozšírila sankčný zoznam, niekoľkým britským občanov zakázala vstup do Ruska

30.12.2020 (Webnoviny.sk) – Rusko rozšírilo zoznam britských štátnych príslušníkov, ktorí majú zákaz vstupu do krajiny.

Ako uviedlo ruské ministerstvo zahraničia, tento krok prichádza v reakcii na „neprijateľné a neopodstatnené“ sankcie Spojeného kráľovstva v súvislosti s otravou kritika Kremľa Alexeja Navaľného.

Presný počet ani mená nie sú známe

Ministerstvo nezverejnilo mená ani presný počet „postihnutých“ osôb. Uviedlo iba, že to budú „tí, ktorí sa podieľajú na zintenzívňovaní protiruských sankčných aktivít“ vo Veľkej Británii.

Ešte v októbri Británia spolu s Európskou úniou uvalila sankcie na šesť ruských predstaviteľov a štátny výskumný ústav po tom, ako nemecké úrady skonštatovali, že Navaľného otrávili nervovoparalytickou látkou typu novičok.

Proti Navaľnému vzniesli nové obvinenia

Ruské úrady zároveň v utorok zvýšili tlak na Navaľného tým, že proti nemu vzniesli nové obvinenia z podvodov.

Tamojší vyšetrovací výbor uviedol, že otvoril nový prípad proti 44-ročnému Navaľnému, ktorého obvinili z rozsiahlych podvodov týkajúcich sa údajného nesprávneho zaobchádzania so súkromnými darmi vo výške asi 5 miliónov dolárov jeho protikorupčnej nadácii a iným organizáciám.

Znak zúfalstva prezidenta Putina

Navaľnyj sa momentálne zotavuje v Nemecku po augustovej otrave, z ktorej viní Kremeľ. Na margo nových obvinení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter poznamenal, že predstavujú znak zúfalstva ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Vyzerá to tak, že Putina zachvátila hystéria. Pokúšajú sa dostať ma do väzenia za to, že som nezomrel a pátral po vinníkoch, a že dokazujem, že za tým stojí Putin,“ skonštatoval.

Navaľnému našli v tele novičok

Opozičný líder Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí lietadla ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína.

Odborníci z Nemecka, Francúzska, Švédska a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) otravu pripísali nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby.

Kremeľ obvinenia vytrvalo odmieta

Kremeľ vytrvalo odmietal účasť na otrávení Navaľného, keďže ruské laboratóriá údajne nenašli žiadne známky otravy.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca vyslovil obvinenie, že Navaľného mohli otráviť až v Nemecku alebo počas letu z Ruska do Berlína.

Viac k témam: novičok, obvinenie, otrava, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk – Moskva opäť rozšírila sankčný zoznam, niekoľkým britským občanov zakázala vstup do Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version