Andruskó pred vraždou Kuciaka nepoznal a zopakoval, že objednávateľom vrážd bol Kočner

0
Andruskó pred vraždou Kuciaka nepoznal a zopakoval, že objednávateľom vrážd bol Kočner

7.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. mája 11:13

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Súd pokračuje štvrtým pojednávacím dňom vo výsluchu Zoltána Andruskóa, ktorý v rámci dohody o vine a treste dostal za podiel na smrti novinára trest 15 rokov väzenia. Otázky svedkovi kladú právni zástupcovia poškodených.

Andruskó sa necítil dobre

Svedok sa však na začiatku pojednávania sťažoval senátu, že sa necíti dobre. „Bojím sa, že nebudem vedieť reagovať,“ povedal s tým, že je nevyspatý a bolí ho hlava.

„To však neznamená, že nechcem spolupracovať,“ uviedol. Predsedníčka senátu Ružena Sabová povedala, že odkladom jeho výsluchu by sa narušil harmonogram pojednávaní a ak je to možné, súd chce jeho výsluch dokončiť.

Andruskó vo svojej výpovedi zopakoval tvrdenie z predošlého súdneho procesu, že Kuciaka pred objednávkou vraždy nepoznal. „Dokonca som si myslel, že Kuciak je nejaká prezývka,“ povedal. Vykonávateľom podľa vlastných slov na príkaz Aleny Zsuzsovej tvrdil, že objednávateľom je „nejaký Rus“.

Najvyšší súd prípad vrátil na „špeciál“

Na súde však zopakoval, že objednávateľom bol rovnako ako v prípade prípravy vraždy Maroša Žilinku, Marian Kočner. „Alena Zsuzsová presne vysvetlila, že ide o Mariana Kočnera,“ vyhlásil. Dôvodom na vraždu oboch bolo, že sa angažovali v kauzách obžalovaného.

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej. Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení oboch obvinených v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Žilinku, špeciálneho prokurátora Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy, Svedok, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Andruskó pred vraždou Kuciaka nepoznal a zopakoval, že objednávateľom vrážd bol Kočner © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu