NAČÍTAVAM

Type to search

KORONAVÍRUS MAGAZÍN

Môžu ísť na celoplošné testovanie aj ľudia, ktorí neboli na prvom? Nastala dôležitá zmena

Sita
Share

Na druhom kole celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 antigénovými testami sa môžu zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

Výnimka pre 25 okresov

Druhé kolo celoplošného testovania bude 7. a 8. novembra v okresoch, v ktorých počas prvého testovania bolo pozitívne testovaných viac ako 0,7 percenta ľudí.

Výnimku tak dostane 25 okresov, a to zväčša na juhu Slovenska, okrem Dunajskej Stredy. Výnimku dostanú aj mestá Košice a Bratislava.

Uznesenie vlády SR z 28. októbra k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu upravuje výnimku zo zákazu vychádzania pre osobu „za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia“.

„Účasť na druhom kole testovania antigénovými testami spadá pod neodkladné vyšetrenie, a môžu sa na ňom preto zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola celoplošného testovania,” vysvetlil tlačový odbor.

Zriadia aj mobilné odberové miesta

Hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková informovala, že na odberové miesta sa môžu prísť testovať aj ľudia z okresov, v ktorých sa testovanie neuskutoční, ak je to pre nich nevyhnutné. V prípade, že to nie je nevyhnutné, rezort obrany im odporúča počkať.

Od pondelka 9. novembra bude totiž v zmysle nového uznesenia vlády (platného od 9. do 14. novembra) možné v rámci výslovnej výnimky zo zákazu vychádzania ísť na oba druhy testov – RT-PCR test a tiež antigénový test. „Pre tento účel sa v krátkej dobe plánuje zriadenie mobilných odberových miest,” doplnila Kakaščíková.

Prečítajte si: 5 vecí, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa koronavírusu

Podľa Kovaľ Kakaščíkovej sú podrobnosti o odberových miestach v rámci 45 okresov, v ktorých bolo testovanie v rámci druhého kola plánované, k dispozícii na www.somzodpovedny.sk. „V priebehu dňa zverejníme aj prehľad odberových miest v iných, teda takzvaných ‚zelených’ alebo ‚bielych’ pohraničných okresoch, ktorých zriadenie vyplýva z požiadavky samospráv,” dodala.

Na prvom kole celoplošnom testovaní sa zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Pozitívny výsledok testov malo 38 359 ľudí, teda 1,06 percenta. Uskutočnilo sa počas uplynulého víkendu, v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra.

Zdroj: Webnoviny.sk – Môžu ísť na celoplošné testovanie aj ľudia, ktorí neboli na prvom? Nastala dôležitá zmena © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X