Múzeum v Iowe dlhé roky vystavovalo falošnú známku „Obrátená Jenny“, odhalili experti

3.8.2019 (Webnoviny.sk) – Experti v piatok zničili nádeje malého leteckého múzea, že známka v ich vlastníctve je dostatočne vzácna na to, aby im zabezpečila bohatstvo. Oznámili im totiž, že nie je pravá a pravdepodobne nie je hodná ani papiera, na ktorom je nalepená.

Známku dostali od darcu

Iowské letecké múzeum v Greenfielde zhruba 20 rokov vystavovalo známku, o ktorej si mysleli, že je vzácna „Obrátená Jenny“ z roku 1918.

Spolu s ďalšími známkami ju dostali od darcu, ktorý v sprievodnom zázname odhaduje, že by jej hodnota mohla byť okolo 73-tisíc dolárov.

Odborníci na konferencii v Omahe však okamžite vedeli, že známka nie je pravá, skonštatoval Ken Martin z Americkej filatelistickej spoločnosti. Ich predpoklady neskôr potvrdil aj pohľad pod mikroskop.

Nový hangár asi nebude

„Nemá správnu veľkosť. Je príliš malá,“ uviedol Martin s tým, že ju zrejme vystrihli z aukčného katalógu poštových známok. Ak by bola známka pravá, vyniesla by na aukcii 300- až 400-tisíc dolárov (v prepočte zhruba 270- až 360-tisíc eur), doplnil.

Tieto správy, prirodzene, priniesli do múzea sklamanie, keďže plánovali dať známku do dražby a za utŕžené peniaze postaviť nový hangár.

V roku 1918 vytlačili 100 kusov 24-centových známok, na ktorých je dvojplošník JN-4-H „Jenny“ omylom zobrazený hore nohami.

Viac k témam: múzeum, Obrátená Jenny, známka
Zdroj: Webnoviny.sk – Múzeum v Iowe dlhé roky vystavovalo falošnú známku „Obrátená Jenny“, odhalili experti © SITA Všetky práva vyhradené.