Na hraniciach Slovenska či iných krajín platí prísnejší režim, upozorňuje ministerstvo zahraničia

16.2.2021 (Webnoviny.sk) – Rezort diplomacie upozorňuje na prísnejší režim na hraniciach Slovenska, štátov Európskej únie (EÚ) či iných krajín. V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou vo svete v dôsledku ochorenia COVID-19 a šírením nových mutácií rezort naďalej dôrazne odporúča necestovať do zahraničia.

Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZEVZ SR).

Povinná registrácia na webe

Pred vstupom na územie Slovenska je prichádzajúca osoba povinná zaregistrovať sa na portáli https://korona.gov.sk/ehranica/.

Osoby vstupujúce na územie SR leteckou dopravou sú zároveň povinné vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho a absolvovať izoláciu v domácom prostredí alebo karanténnom zariadení, okrem ustanovených výnimiek vo Vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Pri vstupe na územie SR a počas pobytu na území Slovenska platí povinnosť preukázať sa, na vyžiadanie príslušníka Policajného zboru (PZ) Slovenskej republiky, potvrdením o registrácii.

Rezort diplomacie zároveň upozorňuje, že PZ posilňuje výkon kontrol na hraniciach so susednými krajinami s cieľom intenzívnej kontroly dodržiavania karanténnych opatrení a podmienok vstupu na územie SR. Z uvedeného dôvodu sa môžu čakacie doby na hraničných vstupoch predlžovať.

Obmedzené dopravné spojenia

MZVEZ SR pripomína, že viaceré krajiny, vrátane susedných štátov SR, z uvedených dôvodov sprísňujú alebo už sprísnili podmienky vstupu na svoje územie a obmedzili niektoré dopravné spojenia.

„Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných opatrení vo svete sa občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám pri cestovaní,“ dopĺňa rezort.

Podmienky návratu do SR, karanténne opatrenia, povinnosti a výnimky sú uvedené v aktuálnej vyhláške ÚVZ SR, tlačivá súvisiace s cestovaním sú dostupné na webovej stránke ministerstva, ako aj na stránke korona.gov.sk.

Nápomocná aplikácia Svetobežka

V prípade núdze sa môžu občania SR obrátiť na zastupiteľský úrad Slovenskej republiky akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza alebo na Konzulárne informačné centrum/Diplomatickú službu MZVEZ SR.

Rezort zároveň odporúča slovenským občanom, aby pri cestovaní do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVEZ SR alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Viac k témam: cestovanie, hranice, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Na hraniciach Slovenska či iných krajín platí prísnejší režim, upozorňuje ministerstvo zahraničia © SITA Všetky práva vyhradené.