Na hraniciach Turecka s Iránom zadržali počas masívnej operácie viac ako 1400 migrantov

19.7.2021 (Webnoviny.sk) – Bezpečnostné sily vo východnom Turecku vykonali v pohraničí s Iránom masívnu operáciu proti prevádzačom migrantov. V opustených budovách v okolí hory Erek od 10. júla našli viac ako 1 450 migrantov, informovala v pondelok kancelária guvernéra provincie Van. Zadržali tiež jedenásť „organizátorov“, z ktorých šiesti sú vo väzbe.

Guvernérova kancelária tiež uviedla, že zdemolovali jedenásť budov pre zadržiavanie migrantov.

Tento rok dosiaľ zastavili pri prechode turecko-iránskych hraníc 27 230 migrantov, uvádza sa vo vyhlásení. Pohraničie s Iránom je obľúbená oblasť pre prevádzačov ľudí, najmä Afgancov, Iráncov a Pakistancov, ktorí sa chcú dostať do Turecka a následne ďalej na Západ.

Operácia sa uskutočnila v čase zvyšujúcich sa obáv z možného nárastu príchodu migrantov z Afganistanu pre odchod amerických vojakov a intenzívne boje medzi militantným hnutím Taliban a afganskými vládnymi silami.

Turecko, kde žijú zhruba štyri milióny utečencov, v súčasnosti posilňuje svoju východnú hranicu. Predpokladá sa, že Afganci sú druhá najväčšia utečenecká komunita v krajine, prví sú Sýrčania.

Viac k témam: migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Na hraniciach Turecka s Iránom zadržali počas masívnej operácie viac ako 1400 migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.