Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika

Na každých tisíc Slovákov pripadá aktuálne 56 firiem, rebríček vedie Bratislavský kraj

Zdieľať

9.5.2021 (Webnoviny.sk) – Na každých 1 000 Slovákov pripadá za minulý rok 56 firiem. Ako konštatuje poradenská spoločnosť Dun & Bradstreet, aj napriek tomu, že uplynulý rok bol spojený so šírením pandémie koronavírusu, priemer za celé Slovensko sa medziročne zvýšil o tri firmy na tisícku obyvateľov.

Rebríček vedie Bratislavský kraj, kde na každých tisíc obyvateľov pripadá 162,8 podnikov, čo je o 10 viac ako rok predtým.

Medzi krajmi je obrovský rozdiel

V hlavnom meste a jeho okolí podniká 109 544 akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným.

„V Bratislavskom kraji podniká viac než tretina zo všetkých firiem na Slovensku. Medzi krajmi je v tomto smere obrovský rozdiel. Druhým, na počet podnikov, najbohatším krajom je Nitriansky. Tam sídli 33 462 firiem, čo je v prepočte 49,7 spoločností na tisícku obyvateľov. Medzi prvou a druhou priečkou tak evidujeme priepastný rozdiel, až 113 podnikov na 1 000 obyvateľov,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Rebríček poukazuje aj na paradox

Počet firiem na počet Slovákov sa medziročne zvýšil v každom kraji, najviac v Bratislavskom a Nitrianskom. Rebríček však poukazuje aj na paradox. V Trnavskom kraji je hustota spoločností vzhľadom k počtu obyvateľov výraznejšia.

„Sídli v ňom 27 608 podnikateľov, na 1 000 obyvateľov tak pripadá bezmála 49 spoločností – teda takmer toľko, ako v prípade Nitry a okolia, ktorá eviduje výrazne vyšší počet podnikateľov,” konštatuje Dun & Bradstreet. Najmenej spoločností na tisícku Slovákov je v Prešovskom (31,7) a v Trenčianskom kraji (37,3).

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Na každých tisíc Slovákov pripadá aktuálne 56 firiem, rebríček vedie Bratislavský kraj © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár