Na najväčšom slovenskom folklórnom festivale vo Východnej sa predstaví aj stovka účinkujúcich z Košického kraja

0
Na najväčšom slovenskom folklórnom festivale vo Východnej sa predstaví aj stovka účinkujúcich z Košického kraja

2.7.2024 (SITA.sk) – Na najväčšom slovenskom folklórnom festivale vo Východnej sa predstavia i folkloristi z Košického kraja. Už v rámci otváracieho programu sa predstaví viac ako stovka účinkujúcich z Abova, Gemera, Spiša, Zemplína i Medzibodrožia.

Sólista Kolesár z Dvorianok

Ako ďalej informoval Košický samosprávny kraj (KSK), festival sa tento rok bude konať od 4. do 7. júla a účinkujúcich z košickej župy si bude možné pozrieť už v piatok 5.7. o 18:00 hod. na Veľkej scéne v otváracom programe.

Predstavia sa tam folklórne skupiny Jadlovec z Margecian, Poráčan z Poráča, Pantľička z Košickej Belej, Folklórny súbor Komócsa a citarový súbor Fabotó z Veľkých Kapušian, rovnako vystúpi aj sólista Jozef Kolesár z Dvorianok.

Viac ako 120 účinkujúcich na festivale

„Máme až 125 účinkujúcich v otváracom programe festivalu, zastúpené všetky naše regióny – Abov, Gemer, Spiš, Zemplín i Medzibodrožie. Ďalšie naše folklórne talenty sa predstavia počas nasledujúcich dní, či už samostatnými programami alebo ako súčasť veľkých autorských programov,“ vraví riaditeľ Centra kultúry Košického kraja Michal Kupec. Predseda KSK Rastislav Trnka zdôraznil význam festivalu vo Východnej pri zachovávaní, oživovaní i rozvíjaní kultúrneho dedičstva.

„Košický kraj bude súčasťou tejto oslavy. Naši folkloristi sa predstavia v programoch na Veľkej i Malej scéne amfiteátra počas celého festivalu. Rázovitá obec Východná sa na niekoľko dní stane centrom slovenskej kultúry a my sme radi, že Košický kraj bude opäť hodnotne zastúpený a prezentovaný,” dodal.

Folklórne súbory vo Východnej

Počas festivalu sa predstavia aj ďalší účinkujúci z KSK, napríklad Folklórny súbor Železiar z Košíc, Zemplín z Michaloviec, Detský folklórny súbor Kis Ilosvai z Veľkej Idy, Folklórna skupina Dolina z Gemerskej Polomy a Parchovianka z Parchovian, Ľudová hudba Mateja Topoľovského.

Návštevníctvo festivalu sa môže tešiť aj na úspešných speváčok z celoštátnej súťaže hudobného folklóru Vidiečanova Habovka a tanečných sólistov z celoštátnej súťaže Šaffova ostroha. Pripravené sú aj školy tanca pre deti a dospelých, ktoré povedú ako lektori pracovníci z Centra kultúry Košického kraja.

Viac k témam: festival Východná, Folklór, folklórny festival, Folklórny súbor Železiar, KSK Košický samosprávny kraj, Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK)
Zdroj: SITA.sk – Na najväčšom slovenskom folklórnom festivale vo Východnej sa predstaví aj stovka účinkujúcich z Košického kraja © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie