Na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze a Matovič hádže vinu na Sulíkovu SaS

21.7.2021 (Webnoviny.sk) – Pri odškodňovacom zákone je podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) zásadná jedna základná vec. „Keď chcete niekomu prispieť peniaze, musíte mať peniaze v štátnom rozpočte,“ povedal v stredu po rokovaní vlády šéf rezortu financií.

Deficit štátneho rozpočtu

Všetkým je totiž podľa Matoviča známy postoj strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá nesúhlasila s navyšovaním deficitu štátneho rozpočtu.

Viac o téme: Koronavírus

„Tým pádom neodsúhlasili ani peniaze na odškodňovanie podnikateľov,“ skonštatoval Matovič. Naznačil tak, že na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze. Nevyjadril však definitívny postoj k tomu, či zákon bude alebo nebude.

„Už viackrát a opakovane sme sa vyjadrili, že strana SaS súhlasila s navýšením výdavkov štátneho rozpočtu na všetky covidové položky, avšak nie v predkladanej výške. Treba pripomenúť, že navýšenie štátneho rozpočtu o 3,7 miliardy eur prešlo 28. mája bez ohľadu na názor a hlasovanie strany SaS,“ povedal pre agentúru SITA hovorca strany SaS Ondrej Šprlák.

Zároveň dodal, že odškodňovací zákon predkladal predseda SaS Richard Sulík viackrát, no bezúspešne.

Nové schémy pomoci

Podľa rezortu financií sa im dopad pandémie na podnikateľský sektor podarilo stlmiť. Čiastočne sa tak udialo cez nové schémy pomoci najmä v cestovnom ruchu, gastrosektore a v cestnej doprave.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Masívnejšie plošné kompenzácie podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša neprišli pravdepodobne najmä pre negatívne dopady na štátny rozpočet. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina si myslí, že nie je vôľa v koalícii tento zákon prijať.

Pôvodne mal odškodňovací zákon na starosti rezort hospodárstva pod vedením ministra Richarda Sulíka (SaS). No po nástupe vlády Eduarda Hegera agenda prešla pod ministerstvo financií. Sulík ešte koncom novembra minulého roka povedal, že by chcel prijať univerzálny odškodňovací zákon. Navrhli ho trikrát a trikrát na vláde neprešiel. Matovič sa následne vyjadril, že si zákon berie na starosť.

Viac k témam: minister financií SR, minister hospodárstva SR, odškodňovací zákon, predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze a Matovič hádže vinu na Sulíkovu SaS © SITA Všetky práva vyhradené.