Na Slovensku bude zakázaný chov zvierat na kožušiny, rozhodol parlament

17.10.2019 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku bude zakázaný chov zvierat na kožušiny. Parlament vo štvrtok schválil novelu zákona o veterinárnej starostlivosti od koaličnej poslankyne Evy Antošovej (SNS).

V súčasnosti sa to týka jedného evidovaného chovu na kožušiny, norkov amerických v Príbovciach pri Martine.

„Podaním návrhu zákona som reagovala nielen na petíciu, ktorú na Slovensku podpísalo niekoľko desiatok tisíc ľudí, ale aj na právne úpravy vyspelých štátov EÚ,“ uviedla pre agentúru SITA Antošová.

Zákon by mal primárne zabezpečiť, aby v Slovenskej republike už v budúcnosti nevznikali ďalšie kožušinové farmy.

Návrh novely zákona do parlamentu predložili po spustení kampane Ide o chlp združenia Humánny pokrok, ktorá vyzbierala viac než 76 000 podpisov.

„Je to veľké víťazstvo pre zvieratá a sme radi, že utrpenie zvierat na kožušinových farmách sa na Slovensku skončí a stane sa z neho už len pochmúrna spomienka. Je to zároveň víťazstvo aj pre Slovensko, ktoré tak urobilo ďalší krok vpred v ochrane zvierat a v dobiehaní štandardov, ktoré poznáme zo západných krajín. Zároveň vidíme, že ochrana zvierat je pre ľudí na Slovensku dôležitou témou a že desiatky tisíc ľudí sa dokážu mobilizovať kvôli ich obrane,” dodal koordinátor kampane Ide o chlp Martin Smrek.

Viac k témam: kampaň Ide o chlp, kožušinové farmy, parlament, združenie Humánny pokrok
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku bude zakázaný chov zvierat na kožušiny, rozhodol parlament © SITA Všetky práva vyhradené.