Na Slovensku nemá prácu vyše roka takmer 100-tisíc nezamestnaných, kde je najhoršia situácia?

0
Na Slovensku nemá prácu vyše roka takmer 100-tisíc nezamestnaných, kde je najhoršia situácia?

Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu augusta tohto roka takmer 96,2 tisíca ľudí, ktorí boli bez práce viac ako jeden rok. V porovnaní s júlom počet dlhodobo nezamestnaných klesol o 513.

Medziročne však ide o nárast o 37,2 percenta, teda o 26,1 tisíca dlhodobo nezamestnaných. Vyše jedného roka sú bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najhoršia situácia

Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu augusta išlo o 24,8 tisíca nezamestnaných. Prispeli k tomu predovšetkým okresy Prešov, Vranov nad Topľou a Kežmarok, v ktorých počet nezamestnaných nad jeden rok presiahol 3,2 tisíca. V Košickom kraji nemalo v minulom mesiaci prácu viac ako jeden rok 23,9 tisíca evidovaných nezamestnaných.

Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo 4,6 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad jeden rok a v okresoch Michalovce, Košice-okolie a Rožňava cez 3,1 tisíca týchto osôb.

Žilinský kraj je na tom lepšie

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako dvanásť mesiacov 17,6 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je dlhodobo nezamestnaných 5,2 tisíca ľudí. Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad jeden rok na konci augusta dosiahol 8,1 tisíca osôb.

Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 6,5 tisíca nezamestnaných. V Bratislavskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných ľudí predstavoval 5,7 tisíca. V Trenčianskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako jeden rok 5,2 tisíca ľudí a v Trnavskom kraji 4,4 tisíca osôb.

Najnižšia miera nezamestnanosti

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste tohto roka 7,37 percenta. Išlo o najnižšiu úroveň za posledných 10 mesiacov. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,29 percentuálneho bodu a medziročne o 0,23 percentuálneho bodu.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola najnižšia od mája uplynulého roka roka, keď v auguste tohto roka dosiahla 8,02 percenta. Úrady práce evidovali celkovo 217 147 ľudí bez práce, čo je o 7 239 osôb menej ako v júli tohto roka. Medziročne ich počet poklesol o 12 370 osôb.

Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku nemá prácu vyše roka takmer 100-tisíc nezamestnaných, najhoršia situácia je na východe © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu