Na Slovensku padli ďalšie teplotné rekordy, letný deň mali aj v Prievidzi či Hurbanove

22.10.2019 (Webnoviny.sk) – V pondelok padali na Slovensku opäť teplotné rekordy. „V nižších polohách sme ojedinele zaznamenali aj letný deň, čo je 25 °C a viac, a podľa operatívnych údajov z našich automatických staníc bol hneď na niekoľkých staniciach prekonaný rekord maximálnej dennej teploty vzduchu pre 21. októbra,“ uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Rekord zaznamenali napríklad v Prievidzi, kde namerali 25,3 °C, pričom doterajší rekord z roku 2012 mal hodnotu 24,0 °C. Rekordne teplo bolo aj v Telgárte, na Sliači, v Tisinci, na Skalnatom plese, v Trebišove a v Poprade.

„Najvýraznejší prepis historických tabuliek rekordov sa podaril na stanici Chopok, kde sme namerali až 15,5 °C,“ konštatoval SHMÚ. Ide o najvyššiu októbrovú teplotu vzduchu nameranú na tejto vysokohorskej stanici (2005 m n. m.).

Doteraz bolo na Chopku v októbri najteplejšie 10. októbra 1995, keď teplota dosiahla 14,8 °C. Najteplejšie bolo v Hurbanove, kde namerali 25,7°C, čo je druhé najvyššie maximum teploty vzduchu namerané v priebehu druhej polovici októbra.

Viac k témam: počasie, teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku padli ďalšie teplotné rekordy, letný deň mali aj v Prievidzi či Hurbanove © SITA Všetky práva vyhradené.