Na Slovensku pribúdajú tisícky firiem a podnikateľov, záujem rozbehnúť biznis zrejme ešte porastie

Záujem rozbehnúť biznis na Slovensku medziročne narastá. Potvrdzuje to analýza poradenskej spoločnosti Bisnode, podľa ktorej za prvé tri mesiace tohto roka na Slovensku pribudlo 3 029 nových podnikateľských subjektov.

Ide o nárast vo výške necelého pol percenta, no dá sa predpokladať, že do konca roka počet registrovaných subjektov ešte narastie. Zatiaľ rekordný štvorpercentný nárast z roku 2017 však počet nových registrácií tento rok zrejme nepresiahne,“ zhodnotila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Na Slovensku sú státisíce podnikateľov

Ku koncu marca 2019 bolo na Slovensku podľa databáz registrovaných 723 960 podnikateľských subjektov. Z toho najväčšie zastúpenie mali fyzické osoby (449 428 podnikateľov) a zvyšných 277 561 tvorili spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti.

Počet registrovaných podnikateľských subjektov rástol v posledných za sebou nasledujúcich troch rokoch, pričom najvýraznejší nárast sme zaznamenali v roku 2017. V tom čase malo podnikanie zaregistrovaných dovedna 707 027 eseročiek, akciových spoločností a fyzických osôb, čo bolo o 27 463 subjektov viac ako v roku 2016. Nárast bol vtedy na úrovni štyroch percent,“ spresnila Petra Štěpánová.

Rast ovplyvnili aj daňové licencie

Porovnanie za posledných päť rokov podľa Bisnode naznačuje, že doposiaľ najslabším rokom na vznik podnikateľských subjektov bol rok 2016, kedy ich počet oproti roku 2015 poklesol o 1,4 %.

Vplyv na tieto čísla mohlo mať aj zavedenie daňových licencií z roku 2014, kvôli ktorým mnoho firiem ukončilo podnikanie. Licencie vláda začiatkom minulého roka zrušila, čo sa mohlo odraziť aj na narastajúcom počte zaregistrovaných firiem v posledných dvoch rokoch,“ uzavrela Štěpánová.

Prečítajte si aj, aké je zastúpenie žien v politike

Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku pribúdajú tisícky firiem a podnikateľov, záujem rozbehnúť biznis zrejme ešte porastie © SITA Všetky práva vyhradené.